„Vypršela pětiletá lhůta, kdy parkovací automaty provozovala nasmlouvaná firma. Město od ní dostávalo padesátiprocentní provizi. Pronájem už ale končí a od září budeme automaty provozovat my. Obhospodařovat je bude odbor správy majetku a investic,“ informoval starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Radnice nyní vyčlenila 860 tisíc korun z městského rozpočtu na nákup pěti nových automatů. Ty budou na Masarykovo náměstí nainstalovány v září. „Budou to „chytré“ automaty. Lidé v nich mohou zaplatit kartou, ale i mincemi. A automaty budou taky peníze vracet,“ objasnil Pačiska.

Spolu se změnou provozování parkovacích automatů přicházejí ruku v ruce také obavy místních obyvatel i návštěvníků, zda se poplatky v centru města nezvýší. „Autem jezdíme na náměstí jen sem tam. Většinou chodíme pěšky. Ale i tak byl bych nerad, kdybych musel za hodinu platit třeba dvacet korun. V některých městech se platí docela hodně, a to potom už leze do peněz,“ poznamenal jeden z bystřických obyvatel Pavel Bednář.

Pět korun za půl hodiny

Radnice ale žádnou takovou změnu nepřipravuje. „Pořád budeme držet tu stejnou cenu. Pět korun za půl hodiny. Nemáme tendenci šroubovat parkovné na náměstí nějak vysoko. Ale také nechceme, aby nám auta v centru města stála celý den,“ vysvětloval záměry radnice Pačiska.

Pro návštěvníky i místní obyvatele je v Bystřici nad Pernštejnem k dispozici také velké parkoviště umístěné mimo centrum města. S náměstím je spojeno takzvanou myší dírou. „Není to nijak daleko, je to jen pár kroků navíc. A parkoviště za náměstím je bezplatné. Za parkování tam nikdo nemusí platit ani korunu. Taky tam mohou auta stát, jak dlouho bude zapotřebí,“ nechal se slyšet první muž bystřické radnice.