„Zatím je přihlášeno přes čtyřicet koní, ale počítáme, že nakonec se jich zúčastní kolem padesáti. „Účast je na vlastní nebezpečí. S sebou je třeba mít platné veterinární osvědčení krve, ne starší půl roku," uvedl včera Josef Filipi ze Stáje Phoenix.

Jezdecký den začne v devět hodin ráno a diváci se mohou těšit na atraktivní disciplíny, jako je například parkurové skákání, drezura koní, cross či třeba westernové ježdění. Vstupné je opět dobrovolné a pro návštěvníky je kromě soutěží a her pro nejmenší letos nově připravená slosovatelná tombola. „Kdo si zakoupí los, dostane se do slosování, kde hlavní výhrou bude prase," přiblížil Josef Filipi.

Naopak se letos nebude vyhlašovat soutěž, kde se hodnotil vzhled a ústroj koní a jejich jezdců – jak elegantní dvojici spolu dokáží vytvořit. „To jsme letos vynechali, protože jsme měli problém sehnat osmičlennou porotu. Nikdo to nechtěl dělat, aby třeba nevypadal, že někomu nadržuje," poznamenal Filipi.

Vítězové soutěží se mohou těšit na medaile, floty i věcné ceny. „Do třetího místa dáváme medaile a do sedmého místa jezdce hodnotíme floty a věcnými cenami. Z věcných cen mohou získat například uzdečky, ohlávky, dečky, podsedlovky nebo krmivo pro koně," sdělil Josef Filipi.

Zatímco loni se jezdecký den v Herálci konal v září a po extrémně horkém létě ho provázelo ochlazení a déšť, letos pořadatelé termín pro jistotu posunuli do období letních prázdnin. „Koním sice déšť a chladno nevadí, ale horší je to s diváky. Proto jsme se letos rozhodli jezdecký den uspořádat už o prázdninách, kdy se dá předpokládat stabilnější počasí," doplnil Josef Filipi.