„Cukroví je upečeno podle prvorepublikových receptů, snažili jsme se vybrat takové, aby nebyl problém sehnat na něj všechny suroviny,“ poznamenal správce muzea a současně i svratecký místostarosta Martin Mudroch.

Součástí výstavy jsou rovněž potřeby a suroviny, bez kterých se tehdejší žena při výrobě vánočního cukroví neobešla, což doplňují i dobové reklamy, často regionální. „Všechno pochází z depozitáře muzea, které je zaměřeno především na první republiku, takže o vhodné exponáty jsme nouzi neměli,“ uvedl Martin Mudroch.

Lidé si tak mohou prohlédnout, jaké dárky kdysi mohli najít pod stromečkem pánové, dámy i děti. Prvně jmenovaní například i „psí dečky“ - doplněk obuvi, který kryje nárty a kotníky, náhradní náprsenku na košili, ale třeba i pánský parfém v lahvičce, jenž dosud stále voní. Parfém, ale třeba i zdobený rozprašovač k němu, dostávaly samozřejmě také dámy, jakož i růž na rty, kosmetické mandlové otruby na mytí obličeje, strojek na úpravu účesu bubikopf či patentní pudřenku. „Ta je ještě v originálním balení, vyráběla ji firma, kde dělali také krémy na boty,“ přidal zajímavost Martin Mudroch. Originální je třeba i dobový autoatlas s trasami na výlety či příručka jak se stát automobilistou snadno a rychle, případně limonádová lahev od firmy Vlad. Hejtmánka ze Svratky a další z nedalekého Chrastu u Chrudimi.

Ozdobou vánoční výstavy je rovněž dámské sako od vyhlášené prvorepublikové modistky Hany Podolské. Ta v meziválečné době v centru Prahy provozovala Modelový dům dámských toilettes Hanna Podolská, který vynikal jak krejčovskou precizností a luxusními materiály, tak i nejnovějšími pařížskými trendy, takže jeho služeb využívaly především dámy z vysoké společnosti, filmové herečky nevyjímaje.

„Sáčko nepochází ze Svratky, protože kdo by si ho tady tehdy mohl dovolit a navíc tento salon byla spíše záležitost hlavního města. Jsme však rádi, že se nám model podařilo získat, protože vyhlášený krejčovský salon Hany Podolské k období první republiky bezesporu patří,“ doplnil Martin Mudroch.

Svratecká vánoční výstava Vánoce za tatíčka Masaryka je přístupná do 30. prosince, vždy od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin, a k vidění jsou rovněž vánočně laděné expozice Městečko v meziválečné době a Jednota.