„Máme letité zkušenosti s organizací táborů pro děti. Vzhledem k tomu, že další skupinou, která ráda cestuje, jsou senioři, vyšli jsme jim vstříc a připravili týdenní pobytový program i pro ně. Zájem jsme už zaznamenali," uvedla Lenka Vitamvásová, vedoucí marketingového oddělení Westernového městečka Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem.

A jak to na takovém táboře pro babičky a dědečky vypadá? Časový harmonogram dne je podobný jako na každém jiném. „Ráno rozcvička se šarmantním vedoucím, do kterého se všechny holky zamilují, následuje snídaně a po ní dopolední program," řekla s úsměvem Lenka Vitamvásová.

Táborníky dříve narozené čekají výlety do okolí, návštěva hradu Pernštejn, ale třeba i výroba totemu a táborové vlajky. Budou také sbírat bobříky, absolvují stezku odvahy nebo se spřátelí s indiány místního kmene.

Tábor pro seniory je určen pro lidi nad pětapadesát let, kapacita dvou ze tří turnusů po dvaceti osobách je již naplněna. Volno je na přelomu června a července. Podle slov Vitámvásové se účastníci nemusejí obávat toho, že by pobyt v přírodě nezvládli. Aktivity tam totiž přizpůsobí jejich zdravotnímu stavu, na místě bude k dispozici i zdravotník. „Já a jet na tábor? Tak to ani náhodou. Jsem rád, že mám svůj klid. Většinu času trávím v létě na zahrádce a jsem zcela spokojen," netajil se včera tím, že letní tábor pro seniory není nic pro něho, sedmašedesátiletý Cyril Fiala ze Žďáru.

Naopak odvážnější byla Deníkem oslovená o sedm let mladší Marie Dohnalová. Tedy, jela by pouze v případě, že by jim organizátoři odpustili nocování ve stanech a bobříka mlčení. Jak řekla, dalším činnostem by se nebránila. „Nadšená by asi nebyla dcera ani vnoučata, jež u mě tráví celé prázdniny, ale ten týden by to určitě zvládli beze mě. Myslím, že by bylo fajn zavzpomínat na dětství, poznat nové lidi a zazpívat si u táboráku," tvrdí důchodkyně.

Volná místa na letních táborech včetně těch příměstských pomalu zaplňují rovněž dětští zájemci. Na některé kempy už přestali přijímat přihlášky v Domě dětí a mládeže Klubíčko v Novém Městě na Moravě. Podle ředitelky zařízení Aleny Sobotkové je obsazen jazykový tábor a dále pro dívky tábor na zkoušku.

„Posledních pár volných míst je na letní tábor sportovní, Hvězdná brána a street dance. Určitě jsme zájmem potěšeni, přikládám jej nejenom tomu, že se DDM přestěhovalo a je blíže dětem, takže se o nás více mluví, ale i tím, že pořádáme pro děti nejrůznější akce," dodala Sobotková. Přihlášky přijímají do května.

Nenaplněnou kapacitu prozatím ještě hlásí Active Středisko volného času ve Žďáře nad Sázavou. Volných míst ale rovněž ubývá, ať jde o tradiční všeobecný tábor ve Skleném u Fryšavy či příměstský tábor.

„Tyto tábory bývají plně obsazené, takže není dobré nechávat podání přihlášky až na poslední chvíli. Čím dřív, tím líp," uvedla Jaroslava Lánová. Vzhledem k tomu, že tři čtvrtiny nahlášených dětí se žďárského příměstského tábora zúčastnily už loni, musí této skutečnosti přizpůsobit program. „V Jihlavě rozšířili zoo, takže se mimo jiné vypravíme tam," prozradila Lánová.