Na přestavbě nebezpečné křižovatky, kde opustit Jihlavskou ulici a vjet na hlavní silnici – ulici Brněnskou, vyžaduje notnou dávku trpělivosti a odvahy, se začne zřejmě pracovat už příští rok na jaře. Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic České republiky.

„Dobře si uvědomujeme, že jde o nejdůležitější kruhový objezd ve Žďáře, odpoledne tam bývá fronta až k železničnímu mostu. Ale kdyby nebylo sporů mezi dvěma firmami na Brněnské, mohlo se začít stavět už před dvěma lety,“ řekl starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta.

Žďárská Vaňkovka?

Dohady mezi podniky Iwa a Jednota se týkaly především pozemkových nejasností. Kruhová křižovatka by totiž zasahovala do obecního pozemku, který Iwa využívala jako příjezdovou cestu. Nákladní automobily zásobující Iwu by tak pak musely jezdit přes část sousedního pozemku spotřebního družstva Jednota, což se vedení společnosti nelíbilo.

Napjatou situaci se už ale městu naštěstí podařilo vyřešit. „Počátkem roku byl prodán areál Jednoty soukromému investorovi, firmě z Pardubic. Společnost vybuduje jednak propojku z kruhového objezdu do ulice Novoměstská, jednak by tam také měla nechat postavit nějaké obchodní centrum – něco podobného, jako je brněnská Vaňkovka,“ popsal Jaromír Brychta.

Stavba kruhového objezdu by mohla začít už na jaře příštího roku, a to v případě, že bude definitivně schváleno uvolnění potřebného finančního obnosu ze státního rozpočtu. Částka, která je na výstavbu křižovatky potřeba, se pohybuje kolem deseti milionů korun. „Žádost už prošla prvním čtením v parlamentu a my doufáme, že budeme stejně úspěšní i nadále. Máme již všechno v pořádku – projekt je hotový, veškeré plány a povolení jsou nachystané,“ informoval žďárský starosta Brychta.

Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic, město se bude finančně angažovat pouze při budování veřejného osvětlení a chodníků, které budou na kruhový objezd navazovat.

V příštím roce by Ředitelství silnic a dálnic mělo také začít s výstavbou propojky z průmyslové zóny, tedy mezi ulicemi Jamskou a Novoměstskou.

Jana Ševčíková