Nešlo však o zázračné zmizení světce, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale o obyčejnou krádež. „Mívali jsme tu sochu svatého Jana. Stávala u silnice ve směru na Strážek. Tu nám někdo v devadesátých letech minulého století ukradl,“ vysvětlil starosta Moravce Oldřich Uhlíř.

„Socha už se nikdy nenašla,“ dodal.

Veršovaná pověst Richarda Neugebauera ze sbírky Čertův kámen se stala podkladem pro nový znak. Na obecní pečeti má obec půl kozla už od roku 1667.
Jámští jsou hrdí na svého „půlkozla“. Mají ho ve znaku

Moravecké obyvatele zmizení sochy světce dodnes mrzí. „Uvažujeme o tom, že necháme udělat její repliku. Stejně jako nechali ve Strážku udělat novou sochu svaté Barbory,“ nastínil plány obce Oldřich Uhlíř.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkV sousedním Strážku řešili podobnou situaci před pár lety. Socha svaté Barbory, patronky horníků, dělostřelců, architektů, pokrývačů, zedníků, stavebních dělníků, zvonařů, kovářů, kameníků, tesařů, zvoníků, hrobníků, kuchařů, řezníků a sedláků, stávala u silnice k Moravci už od 18. století. Ještě v roce 1968 byla zvěčněná na fotografii. poté ale ze svého podstavce zmizela.

Ilustrační foto.
Tour de zahrádka pokračuje, přišlo babí léto

Znovuobnovení sochy inicioval v roce 2013 tamní amatérský historik Petr Brychta. Barborčina následovnice, dílo místního sochaře Milana Slavíka, tehdy dostala nejen zbrusu nový podstavec a umístění, ale i vizáž. „Museli jsme pro ni nalézt nové místo z několika důvodů. Svah, kde původně socha stála, není stabilní. Kdyby nová socha spadla, byla by to velká škoda. Navíc se musí nyní dodržovat určité ochranné pásmo od silnice a není tam ani kde zaparkovat. Původní sokl je také památkově chráněný a bylo by hodně problematické získat povolení na nainstalování nové sochy. A chtěli jsme také, aby naše svatá Barborka byla spíše v centru obce,“ vysvětlil tehdy Petr Brychta

„Původní socha byla předlohou té nynější, ale není její dokonalou kopií, protože podle fotografie se přesná kopie dá těžko vytvořit. Tato je z pískovce, u té původní ani nevíme, z čeho byla,“ pokračoval.