Letošní ročník přehlídky je jubilejní, protože se koná už podesáté. „Podle prvních ohlasů to vypadá, že by mělo být více hostů i více vzorků pálenek," konstatoval organizátor akce Jaromír Plodek. Mělo by jich být více než 123, které se objevily loni. Tehdy to pro organizátory bylo zklamání, na přehlídce se projevila obecná neúroda ovoce.

Největší počet pálenek byl k ochutnání v roce 2012, kdy si porotci i návštěvníci mohli vybrat ze 160 vzorků. „Letos si myslím, že bychom tento rekord mohli překonat. Na této výstavě ale nejde tolik o množství jako spíše o kvalitu. A můžu říct, že ta je na výborné úrovni. Najdou se sice vždy dva tři vzorečky méně chutné, ale naprostá většina je velmi kvalitní," dodal Plodek.

Vystavovat může své pálenky na tradičním koštu kdokoliv starší osmnácti let, kdo předloží ještě do zítřka svou lahev ovocného destilátu. Sběrná místa jsou čtyři v pěstitelské pálenici Kozlov, Osové Bítýšce a Lavičkách, či přímo u organizátora Plodka doma v Kozlově č. p. 32. „Jak se která pálenka umístí, rozhodnou komise, které budou zasedat a degustovat již 5. dubna. V nich zasedají jako předsedové především majitelé a provozovatelé pěstitelských pálenic ze širokého okolí," dodal šéf akce.

Poté už 12. duben bude v sále hasičské zbrojnice vyhrazen široké veřejnosti. Návštěvníci si mimo jiné užijí kulturní program. K tanci i poslechu zahraje hudební skupina Akordeon Band Vysočina a vystoupí i tanečnice orientu a zumby, členky skupiny Dalal as-Sabah z Brna.

Organizátoři pro jubilejní ročník dokonce připravili také speciální ukázku bojového umění kung-fu, které předvedou členové akademie Yulong.