„Prodej se tentokráte neuskutečnil klasickou aukcí, jak jsme dělávali doposud, ale poprvé elektronicky. Jednalo se o pozemky od 950 do 1140 metrů čtverečních," vyjádřil se včera první místostarosta Jaromír Brychta.

Podle slov starostky Dagmar Zvěřinové se kupující s jinou formou prodeje „poprali" dobře. Nicméně i přesto připustila, že ne pro všechny byla tou pravou volbou a napříště budou muset zajistit technickou podporu. „Co nás ale překvapilo, bylo to, kam až cena vystoupala," podotkla starostka Žďáru.

I za 2500 korun

Zatímco některé pozemky nikdo nechtěl, o jiné se ucházelo i pět kupujících najednou. V aukci se prodal metr čtvereční za 1000 korun, tedy za základní cenu stanovenou zastupiteli okresního města, další nakoupili parcelu za 1600 korun a o jednu bojovali dva zájemci natolik, že cenu vytáhli až na 2500 korun. Všichni musí celý obnos uhradit do konce listopadu a dům postavit do tří let od získání stavebního povolení.

Radnice se navíc zbavili těch, již si v rámci aukce přišli pouze zasoutěžit a vyhnat svým přihazováním cenu do extrému. „Nyní každý, kdo chce soutěžit a projevuje zájem o pozemek, musí složit jistinu ve výši 100 000 korun. Pokud se s dotyčným člověkem uzavírá kupní smlouva, suma se mu odečítá. Tomu, kdo vysoutěží cenu a odstoupí od svého úmyslu, se jistina nevrací. Propadá," poznamenal druhý žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Finanční prostředky utržené z prodeje pozemků na Klafaru II, budou opětovně investovány do dané lokality. „Toto území chceme samozřejmě dále rozvíjet, koneckonců děláme k ní most," sdělila Dagmar Zvěřinová.

Zmiňovaný prodej musí ještě schválit zastupitelé na svém jednání v příštím týdnu. Poté bude vyhlášen nový záměr na tři nechtěné pozemky. Ten pak potrvá do pondělí 14. října.

Obytná zóna

Celá lokalita nového obytného souboru Klafar II je rozdělena do několika částí. Tyto části na sebe navazují novými ulicemi a příslušnou technickou infrastrukturou. Město vykupuje pozemky za 250 až 300 korun za metr čtvereční. „Lidé ale už nechtějí za tuto cenu prodávat, protože jsou si vědomi toho, že hlavní bytová zóna ve Žďáře nad Sázavou je právě Klafar. Lze tam hovořit až o desítkách hektarů volného místa pro další výstavbu," uvedl místostarosta Jaromír Brychta.