„První parcely pro bytové domy bychom rádi začali prodávat na jaře, aby se v nové ulici mohlo stavět souběžné – jak domky, tak i bytovky," informoval žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

V současné době se v lokalitě začíná s budováním inženýrských sítí pro novou ulici, kompletně připravené mají být v polovině příštího roku. Náklady na zasíťování činí dvacet milionů korun bez daně, z toho 3,9 milionu je investicí Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko.

Žďárští zastupitelé schválili pravidla pro prodej osmi pozemků určených pro rodinnou výstavbu, které tam město vlastní, stavební regulativy i samotný záměr jejich prodeje. Dalších sedm parcel v nové ulici patří soukromým vlastníkům.

Na prodávaných pozemcích byla zastupiteli schválena výstavba dvou typů rodinných domků – „vesnického" se sedlovou střechou a „městského" se střechou rovnou.

„Záměr prodeje parcel bude do 14. října vyvěšen na úřední desce, nejnižší cena byla stanovena na tisíc korun za metr čtvereční zasíťovaného pozemku plus DPH," vyjádřil se místostarosta Žďáru Josef Klement. Jistina byla stanovena na sto tisíc korun.

Dá se předpokládat, že cena za stavební parcely bude podstatně vyšší – v minulých letech se prostřednictvím elektronické aukce u žádaných pozemků v lokalitě Klafar cena za metr čtvereční vyšplhala i na 2500 korun.

„Aukce se uskuteční u parcel, o které projeví zájem více stavebníků. Každý ze zájemců může žádat jenom o jeden pozemek, abychom se vyhnuli nákupu ke spekulativním účelům. Příští rok touto dobou bychom rádi do prodeje dali několik desítek zasíťovaných pozemků v navazující ulici. Ty už ale budou menší než těchto osm, které mají kolem tisíce metrů čtverečních, což je relativně dost," přiblížil starosta Navrátil.

Napřesrok by tak v navazující ulici mělo být připraveno asi čtyřicet stavebních parcel vybavených inženýrskými sítěmi. Ne všechny jsou však v majetku města, přibližně třetina z nich se nachází v soukromém vlastnictví.