Na festivalu lákalo žáky 84 škol
Žďár nad Sázavou – Davy školáků se ve čtvrtek nahrnuly do žďárského Domu kultury. Již popatnácté se tam totiž konal Festival vzdělávání. Letos se na něm prezentovalo 84 škol, jež se v rámci této akce snaží pro své obory získat nové studenty.
Školáci, kteří se rozhodují, na kterou střední školu či učiliště si podají přihlášku, měli příležitost zjistit informace jak od vedení jednotlivých vzdělávacích zařízení, tak i od studentů.
„Na festivalu jsou zastoupeny nejen žďárské střední školy a učiliště, ale i školy z Havlíčkova Brodu, Jihlavy nebo Kroměříže a Znojma,“ uvedla včera Věra Sedláková z pořádající příspěvkové organizace Kultura Žďár.
Gymnázia i učiliště
Školáci, mnohdy doprovázeni i rodiči, měli skutečně z čeho vybírat – na festivalu se prezentovala jak gymnázia, tak i průmyslovky, učiliště či střední školy zaměřené například sociálně, výtvarně, pedagogicky či přírodovědně.
„Na festival jezdíme pravidelně, letos jsme tu pošesté. Nalákat nové studenty se podle mě daří – rozdáváme informační materiály, brožurky a podáváme zájemcům o studium i jejich rodičům potřebné informace,“ uvedla Jitka Dvořáková, učitelka brněnské Střední průmyslové školy chemické. U stánku tohoto vzdělávacího zařízení mohli lidé sledovat studenty provádějící chemické pokusy. Praktické ukázky pro vzbuzení zájmu uchazečů o studium ale zvolily i další školy.„Ochutnala jsem nealkoholický koktejl a kamarádka se zase nechala učesat,“ pochvalovala si například čtrnáctiletá školačka Zuzana.
---------------
Nejvíc mě baví odborné kurzy, říká studentka
Žďár nad Sázavou – Výborné nealkoholické koktejly návštěvníkům Festivalu vzdělávání s úsměvem míchala i sedmnáctiletá Iva Švandová z třetího ročníku velkomeziříčské Hotelové školy Světlá. Studentka žijící v Radešíně na Žďársku obor, pro nějž se před lety rozhodla, chválí.
Proč jste se rozhodla pro studium na právě této škole?
Lákala mě velká nabídka výuky cizích jazyků i možnost vyjet na praxi do zahraničí.
Už jste praxi v cizině vyzkoušela?
Ještě ne, ale letos se vydám na tři měsíce do Anglie. Dá se ale jet i do Itálie, Francie nebo Německa. Já si vybrala Anglii, protože budu z angličtiny maturovat.
Jak byste stručně popsala těm, kteří se na školu chtějí přihlásit, jednotlivé roky studia?
V prvním a druhém ročníku se výuka koná hlavně ve škole. Máme jak teoretické, tak praktické hodiny, kdy obsluhujeme v jídelně a vaříme. Ve třetím a čtvrtém ročníku už se jezdí na týdenní praxe mimo školu – například do brněnského hotelu International či do velkomeziříčského hotelu U Bílého koníčka.
Co vás ve škole baví nejvíce?
Určitě odborné kurzy, které můžeme absolvovat. Je to třeba barmanský a cukrářský kurz, studená kuchyně, baristika. Díky tomu se pak člověk může podílet na přípravě nejrůznějších rautů a podobně.
Už víte, co chcete dělat po maturitě?
Ráda bych se dostala na vysokou školu, ale jde o úplně jiné zaměření. Na Masarykově univerzitě v Brně chci studovat sociologii a psychologii. Je to sice velká změna, ale k tomu, co studuji nyní, se pak mohu kdykoliv vrátit.