Školáci, kteří se rozhodují, na kterou střední školu či učiliště si podají přihlášku, měli příležitost zjistit informace jak od vedení jednotlivých vzdělávacích zařízení, tak i od studentů.

„Na festivalu jsou zastoupeny nejen žďárské střední školy a učiliště, ale i školy z Havlíčkova Brodu, Jihlavy nebo Kroměříže a Znojma,“ uvedla včera Věra Sedláková z pořádající příspěvkové organizace Kultura Žďár.

Gymnázia i učiliště

Školáci, mnohdy doprovázeni i rodiči, měli skutečně z čeho vybírat – na festivalu se prezentovala jak gymnázia, tak i průmyslovky, učiliště či střední školy zaměřené například sociálně, výtvarně, pedagogicky či přírodovědně.

„Na festival jezdíme pravidelně, letos jsme tu pošesté. Nalákat nové studenty se podle mě daří – rozdáváme informační materiály, brožurky a podáváme zájemcům o studium i jejich rodičům potřebné informace,“ uvedla Jitka Dvořáková, učitelka brněnské Střední průmyslové školy chemické. U stánku tohoto vzdělávacího zařízení mohli lidé sledovat studenty provádějící chemické pokusy. Praktické ukázky pro vzbuzení zájmu uchazečů o studium ale zvolily i další školy.„Ochutnala jsem nealkoholický koktejl a kamarádka se zase nechala učesat,“ pochvalovala si například čtrnáctiletá školačka Zuzana.

---------------

Nejvíc mě baví odborné kurzy, říká studentka

Žďár nad Sázavou – Výborné nealkoholické koktejly návštěvníkům Festivalu vzdělávání s úsměvem míchala i sedmnáctiletá Iva Švandová z třetího ročníku velkomeziříčské Hotelové školy Světlá. Studentka žijící v Radešíně na Žďársku obor, pro nějž se před lety rozhodla, chválí.

Proč jste se rozhodla pro studium na právě této škole?
Lákala mě velká nabídka výuky cizích jazyků i možnost vyjet na praxi do zahraničí.

Už jste praxi v cizině vyzkoušela?
Ještě ne, ale letos se vydám na tři měsíce do Anglie. Dá se ale jet i do Itálie, Francie nebo Německa. Já si vybrala Anglii, protože budu z angličtiny maturovat.

Jak byste stručně popsala těm, kteří se na školu chtějí přihlásit, jednotlivé roky studia?
V prvním a druhém ročníku se výuka koná hlavně ve škole. Máme jak teoretické, tak praktické hodiny, kdy obsluhujeme v jídelně a vaříme. Ve třetím a čtvrtém ročníku už se jezdí na týdenní praxe mimo školu – například do brněnského hotelu International či do velkomeziříčského hotelu U Bílého koníčka.

Co vás ve škole baví nejvíce?
Určitě odborné kurzy, které můžeme absolvovat. Je to třeba barmanský a cukrářský kurz, studená kuchyně, baristika. Díky tomu se pak člověk může podílet na přípravě nejrůznějších rautů a podobně.

Už víte, co chcete dělat po maturitě?
Ráda bych se dostala na vysokou školu, ale jde o úplně jiné zaměření. Na Masarykově univerzitě v Brně chci studovat sociologii a psychologii. Je to sice velká změna, ale k tomu, co studuji nyní, se pak mohu kdykoliv vrátit.