S jejich přeměnou by se mělo začít co nejdříve, a to ještě tento měsíc. Město na vybudování parku pro letošní rok vyčlenilo dva miliony na „rozjezdové“ práce.

„Nejdříve přijdou na řadu terénní práce, to znamená také odstranění skládky inertu. Pak dojde na základy budoucích cest a také na vybudování dešťové kanalizace,“ uvedla místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

Na stavební akci chtějí Žďárští získat dotační titul. To se však v prvním kole žádostí z Regionálního operačního programu nepodařilo; předpokládají úspěch ve druhém kole. V opačném případě by další peníze musely být uvolněny ze žďárského rozpočtu na příští rok. V novém parku by se podle plánu mohli lidé procházet už za rok.

A jak vlastně bude celý odpočinkový areál vypadat? Cesty, zeleň, osvětlení odpočinková místa s lavičkami. A protože se má jednat o relax pro malé i velké, chybět nebudou ani hrací plochy pro děti včetně pískovišť, skluzavek a dalších hracích konstrukcí.

Lokalitou bude mimo jiné procházet i část cyklostezky. „V parku se propojí oba konce stávajících cyklostezek. Připravuje se napojení na Hamry a později by se měli cyklisté dostat od Nového Veselí až do Polničky,“ poznamenal žďárský starosta Jaromír Brychta.

Oficiální název vícegenerační park vychází z toho, že v něm budou moci odpočívat všichni. A proto bude bezbariérový. Aby se do něj dostali například tělesně postižení a také maminky s kočárky. Ke snadnému přístupu do lokality jim má posloužit speciální rampa.