Nejvýše si novorozenců cení v Bystřici nad Pernštejnem, děti tu od radnice dostávají čtyři tisíce korun i drobné dárky. „Peněžní dar zůstává stejný jako v minulých letech. I když je krize, na těch nejmenších nešetříme. Pro rodiče je to vítané přilepšení," říká starosta Bystřice Karel Pačiska.

Obyčejně dvakrát do roka, a to konkrétně na jaře a na podzim, vítají nově narozené také ve Velké Bíteši. V síni místní radnice, uzpůsobené tomuto účelu, věnují dětem dvě knihy, tisícikorunu a dále pamětní knížečku, do které mohou rodiče zapisovat informace o tom, jak potomek roste.

Stejnou částkou, tedy tisíci korunami, obdarují novorozence a jejich rodiče v Novém Městě na Moravě. K tomu ještě přidají medailonek, aby měly děti i trvalejší památku. „Zachováváme stejnou částku, nijak nešetříme," uvádí Rita Skalníková z novoměstského odboru školství, kultury, cestovního ruchu a sociálních věcí.

O pět set korun víc dostávají noví občánci ve Velkém Meziříčí. K tomu město přidává ještě knížku a květinu pro maminku. Vítání nových občánků tu stejně jako v dalších městech regionu zpestřují děti z mateřské školky. „Poslední vítání jsme měli na konci července a další bude až po prázdninách," přibližuje meziříčská matrikářka Martina Bednaříková.

Ve Svratce děti obdarovávají pamětní knihou s názvem Deník narozeného děťátka, dvěma tisíci korunami a brožurkou o městě.
Žďárští občánci se musí spokojit s pamětní listinou, knížkou pohádek, DVD s nahrávkou z akce. Program obstarávají děti z mateřinek, které si připravují pásma říkanek a písniček.

„Jednotliví členové rodin se na obřad velmi těší. Přestože je čistě dobrovolný, ve většině případů se jej také rádi zúčastňují," tvrdí senátorka a žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.