Chřipkové onemocnění je nebezpečné zejména pro osoby zdravotně stigmatizované. To znamená, že již trpí nějakými dalšími nemocemi, které pak jejich zdravotní stav mohou i fatálně zkomplikovat. V souvislosti s nákazou totiž mohou následovat nebezpečná onemocnění, jako je zápal plic a selhání dýchacího ústrojí. Ohroženi jsou kromě seniorů také malé děti nebo těhotné ženy.

V současné době epidemiologové na Žďársku evidují v přepočtu 954 nemocných na sto tisíc obyvatel. Epidemický práh, od kterého se hovoří o epidemii, je nyní spíše orientační číslo mezi 1 600 až 1 700 nemocnými na sto tisíc obyvatel a s přihlédnutím k lokální situaci.

„Zatím je epidemiologická situace v okrese relativně dobrá, ale vzhledem k okolním okresům se dá počítat s tím, že se bude zhoršovat," informovala vedoucí epidemiologického oddělení žďárského pracoviště krajské hygienické stanice Renée Mašová.

Lékaři na Vysočině v 51. týdnu evidovali 1 461 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel, což v porovnání s předcházejícím týdnem znamená nárůst o deset procent. Pro návštěvy je již uzavřená nemocnice v Třebíči a Jihlavě.

Nadcházející „vánoční" statistická čísla ale mohou být výrazně zkreslená. Je to dáno tím, že lidé se o vánočních svátcích většinou léčí doma sami, leží, nejdou často ani k lékaři, a nedostanou se tak do evidence nemocných.

Chřipka začíná náhle z plného zdraví horečkou, třesavkou či bolestmi ve svalech. Časté bývají rovněž bolesti hlavy, kloubů včetně suchého a dráždivého kašle. Příznaky většinou nemocnému znepříjemňují život čtyři až sedm dní. Pocity vyčerpanosti a časté únavy však mohou přetrvávat ještě nějakou dobu po vyléčení.

„Virové onemocnění se přenáší prostřednictvím kapénkové infekce. Šíří se velice rychle, například v kolektivech, rodinách, ale i při nejrůznějších akcích, kde se shromáždí vyšší počet lidí," upozornil lékař Miroslav Kříž ze ždárské ordinace cestovní a pracovní medicíny, kde zajišťují i očkování. Na to už je ale aktuálně pozdě, protože očkování proti sezonní chřipce probíhá na podzim, dokud je mezi lidmi málo nemocných, a poskytuje ochranu až po dvou týdnech.