Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Bystřicku vznikne komise, bude „hlídat“ činnost Diama

Bystřicko - Občanskou bezpečnostní komisi související s aktivitami státního podniku hodlají založit zástupci podniku Diamo, respektive jeho odštěpného závodu Geam Dolní Rožínka, se zástupci obcí Mikroregionu Bystřicko.

18.12.2012 9
SDÍLEJ:

V uranovém dole Rožná na Žďársku byl pozastaven geologický průzkum pro ražbu obřího zásobníku zemního plynu.Foto: Deník/Libor Plíhal

Podstatou je zvýšení informovanosti obyvatel oblasti o činnosti Diama, a to nejen v souvislosti s těžbou uranu. Tedy co se kde bude dít a jaký to může mít dopad na tamní lidi. Ať už se to týká silničních uzavírek, anebo třeba co přesně se obyvatelům obcí těsně „za humny" děje, proč a zda je to případně nemůže nějak ohrozit. „Komise má zhruba kopírovat aktivitu, kterou mají v obcích v blízkosti jaderné elektrárny v Dukovanech," řekl předseda Mikroregionu Bystřicko a zároveň starosta Rozsoch Augustin Holý.

Důl i zásobník

„Iniciativa vzešla od nás. Podstatou je zvýšení informovanosti lidí v obcích," sdělil ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo Geam Dolní Rožínka Pavel Koscielniak.

„Dosud jsme informovali o naší činnosti obec Rožnou, ale vzhledem k rozrůstajícím se aktivitám bychom do toho měli zapojit i další obce," dodal Koscielniak, že zřejmě v lednu dojde k vymezení druhů činnosti, kterými se komise bude zabývat. Týká se to kupříkladu bezpečnosti, dopravy, životního prostředí a některých dalších oblastí.

„Bude to přínosem. Lidé se nás často ptají, jak to bude s těžbou, co se u nás bude dál dělat, a my jim nedovedeme odpovědět," poznamenal bystřický starosta Karel Pačiska.

Rozrůstajícími se aktivitami je myšleno, že podle všeho začnou zaměstnanci Geamu po ukončení průzkumných prací poblíž uranového dolu Rožná 1 v příštím roce razit zásobník zemního plynu s kapacitou 180 milionů metrů krychlových.

A jak by komise, jež zjišťuje, co se ohledně činnosti podniku Diamo v regionu děje, fungovala? „Členů občanské komise by mělo být tolik, kolik bude specifikováno druhů kontrolovaných činností. Každá z nich by měla mít vyčleněného odborníka, který bude svému zástupci komise podávat a vysvětlovat aktuální informace. Takový zástupce, jakožto informovaný laik, pak bude schopen podat tyto informace dál, tedy starostům obcí a ti pak i obyvatelům," přiblížil Holý.

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany vznikla v roce 1996, od roku 2003 jsou partnery ČEZ a obce. Ty určily šest komisařů, již spolupracují s odborníky v elektrárně.

Bystřicko je kromě pětapadesát let trvající těžby uranu a připravované ražby zásobníku plynu „bombardováno" zájmem i o jiná díla spojená s jadernou energií. Aktuálně je to snaha Správy úložiště radioaktivních odpadů (SÚRAO) o lokalitu Kraví hora k vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu, další je stále trvající zájem společnosti ČEZ o lokalitu Skalka k výstavbě záložního skladu vyhořelého jaderného paliva.

Autor: Lenka Mašová

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pustil do domu cizí ženu, přišel o 63 tisíc korun

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

OBRAZEM: Děti z Vysočánku si pohladily krajtu

Žďár nad Sázavou – Netradiční zážitek za sebou mají děti ze žďárské Mateřské školy Vysočánek. Ve středu dopoledne je navštívilo duo Eden s ukázkou představení s opičkami, pudlíky a hady – krajtou albínskou a hroznýšem královským.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Žďárští hledají stromy svobody

Žďár nad Sázavou – Stromy svobody sázené v přelomových letech 1918-19, 1946-7, 1968 a 1989 chce najít a ošetřit občanská iniciativa Žijeme Žďárem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení