Kdo jsou Rytíři Mělničtí?

Skupina historického šermu Rytíři Mělničtí byla oficiálně zaregistrována 6. května roku 2010. Zakládající členy nespojovala jen společná rodina, láska k historickému šermu, ale i hluboký vztah ke královskému věnnému městu Mělník. Dokonalost erbu města a poutavost jeho barev, nás vedla k žádosti o jeho používání, jako oficiálního erbu SHŠ Rytíři Mělničtí. Město Mělník nám vyhovělo a od roku 2010 městský erb zdobí hrudě Rytířů Mělnických, odívaných ve varkočích městských barev. Historie Rytířů Mělnických, leč zdá se krátká, je založena na mnohaletém předchozím působení svých nynějších členů v jiných skupinách historického šermu, kde se šermu učili a zdokonalovali. Už názvem Rytíři Mělničtí chceme ostatním sdělovat naši hrdost a srdcařství ke královskému věnnému městu Mělník a jeho historii. Patříme mezi jeho patrioty, kteří touží dělat něco pro své město, tak aby i naše město mohlo být hrdé na své rytíře.

To je zajímavé, ale jak vás napadlo uspořádat šermířskou bitvu ve Škrdlovicích na Vysočině?

Je pravda, že Škrdlovice jsou pro nás trochu z ruky, a rovněž to též nebyl náš nápad uspořádat šermířskou bitvu ve Škrdlovicích, sto padesát kilometrů od domovského Mělníka. Potažmo ještě měsíc před tradiční šermířskou bitvou na Mělníku, kterou pořádáme 2. srpna. Přijeli za námi kluci z Draco Ardens Petr Kabeš a Petr Paul, kteří nám na akcích zajišťují pyrotechniku, s dotazem, zda bychom jim nepomohli uspořádat první ročník Škrdlovické bitvy. Po pravdě, netrvalo to dlouho, a už jsme začali plánovat, kdo co zajistí.

Rozdělení rolí?

Ano, těch realizačních. Kdo bude oslovovat sponzory a partnery akce, kdo postaví kulisy, zázemí pro šermíře a návštěvníky a podobně.

Co připadlo vám, Rytířům Mělnickým?

Na nás byl scénář vlastní bitvy a obsazení klíčových rolí v příběhu. A nesmím opomenout i soudcování rytířského turnaje, který je nedílnou součástí sobotního programu.

Proč je příběh bitvy pohádkový a nikoliv dle některé skutečné události?

Na to mám svou už asi otřepanou odpověď, ale ona je v ní pravda. Bitva s prvky pohádky pobaví nejen diváky, ale i nás šermíře mnohem více, než když se snažíme o rekonstrukci skutečné události. Můžete tam vpašovat různé postavy kouzelník, trpaslík a podobně, ale i jiné překvapivé události. Nebudu raději prozrazovat více, přijďte se podívat a uvidíte, co se i během šermířské bitvy může stát. Díky pohádkovému příběhu dokážeme pobavit hlavně děti, které jsou neskutečně dokonalými kritiky, jsou to nejvděčnější a nejlepší diváci.

Těšíte se k nám na Vysočinu, do Škrdlovic?

Těším? Spíše jsem zvědav, jak nás místní publikum přijme. Je to zde šermířské pole neorané, a tak jsem zvědav na reakce a odezvu. Uvidíme, zda to bude potlesk, nebo rajčata. Vzpomínám si na první Bitvu na Mělníku, kdy jsme netušili, že zakládáme novodobou mělnickou tradici, která se stala součástí Mělnického kulturního léta. Dozněly poslední zvuky bitvy, účinkující se postavili do řady, postupně jsme je představili divákům, načež zazněl potlesk jednoho a půl tisíce diváků. Nezapomenutelný okamžik a obrovská motivace udělat další ročník, který posunete o pomyslnou laťku výše.

Pořád je co vylepšovat a zdokonalovat?

Ano, kdyby si člověk nekladl vyšší a další cíle, tak by začal stagnovat. Zůstal by stát, přestal růst, přešlapoval by na místě a nepotěšil by ani diváky, natož sebe samého. Pořád se dá něco zlepšit, někdy to jsou třeba jen maličkosti, jindy je to obohacení programu akce nebo přidání různých efektů. Nemyslím jen pyrotechnických, ale i takových, kdy vám před očima lezou šermíři ze svých hrobů tak přesvědčivě, že i v šestatřicetistupňovém horku máte husí kůži až na konci zad. Ale to je asi naší současnou filmovou potrefeností.

Filmovou potrefeností, jak to lze chápat?

Od loňského roku jsme obsazováni jako šermíři a kaskadéři při filmových natáčeních.

Jakého natáčení jste se účastnili?

Například pro německou ZDF/ARTE jsme v rámci seriálu o ženách, co změnily historii, natáčeli díl o Johance z Arku. Dále jsme se účastnili natáčení teaseru pro film Raden, třetí série seriálu Borgia a teď nedávno jsme se účastnili natáčení nového zfilmování Jana Husa pro Českou televizi.

Ale zpět ke Škrdlovické bitvě. Máte nějaké přání?

Mám, a opravdu neskromně hned několik. Přejeme si, aby nám vyšlo počasí a pobavili jsme diváky i sebe. A hlavně, abychom to všichni přestáli ve zdraví a bez úrazu, protože se s vámi diváky i kamarády šermíři chceme sejít 2. srpna u nás při akci Bitva na Mělníku aneb Čtvrtá bitva vinařů mělnických.

---------------

První Škrdlovická bitva rytířů

Program: Hřiště „U křížku", Škrdlovice

11 hodin výstřel z děla

11.15-11.45 hodin Dei Gratia dobová hudba

12-12.13 hodin rytířský turnaj

12.45-12.15 hodin Martin Hruška, kouzelník

13.30-14.15 hodin skupina historického šermu Baron (ukázka dělostřelby, orientální tanec a hon na čarodějnice)

14.30-15 hodin Martin Hruška, kouzelník

15.30-16 hodin Dei Gratia dobová kapela

16 hodin bitva

20 hodin Oldies Hrochotéka

Po celou dobu bude otevřeno dobové tržiště, po bitvě volná zábava.