„Nasadíme je v blízkosti škol a v místech, která jsou problematická," uvedl Luboš Skřivánek, zástupce vedoucího žďárské městské policie.

Konkrétní lokality určí vedení městských strážníků. „Už máme předběžně vytipované přechody, například ve Smetanově i Brodské ulici," informoval žďárský místostarosta Josef Klement.

Bezpečnostní asistenti budou na dění na přechodech dohlížet v pracovních dnech mezi sedmou a osmou hodinou. V současné době jsou vybráni dva pomocníci, další ale radnice stále hledá. „V projektu počítáme se šesti místy," řekl místostarosta Klement. Jak dodal, radní předpokládají, že se na pozice bezpečnostních asistentů přihlásí hlavně senioři. „Chceme skloubit mezigenerační spolupráci seniorů a dětí na přechodech. Dále tím, že asistenti pomohou s dozorem, uvolníme také trochu ruce městským policistům, aby se mohli věnovat své odborné práci," dodal Klement.

Aby mohli být pověřeni dozorem u přechodů pro chodce, musejí být pomocníci strážníků odborně proškoleni v tom, jak se mají u přechodů pro chodce chovat ve vztahu k chodcům i řidičům. Pak se tito asistenti stávají „pověřenými osobami zajišťujícími bezpečný přechod dětí a školní mládeže". Školení adeptům zajistí odbor dopravy žďárského městského úřadu.

Výrazné označení

Asistenti budou mít oblečení s reflexními prvky. „Bude to vesta a baseballová čepice, obojí oranžové a s nápisem Škola. Také budou mít k dispozici zastavovací terčík, jaký používají třeba učitelky," popsal Luboš Skřivánek. Radní chtějí oděv asistentů ještě doplnit. „V oranžovém budou u přechodu výrazným prvkem, uvažujeme ale o tom, že by měli ještě výrazně žlutou vestu s reflexními pruhy. Jako signál pro chodce, aby správně přecházeli, ale i pro řidiče, aby zvolnili rychlost," doplnil místostarosta Klement.

Žďárští bezpečnostní asistenti budou vedeni jako zaměstnanci města. Městská policie jim přidělí práci a také je letos do konce roku bude platit ze svého rozpočtu. „Předpokládá se částka do osmdesáti korun za hodinu," sdělil Zdeněk Navrátil, starosta Žďáru.

Jak starosta Navrátil dodal, radnice s těmi, kdo budou vykonávat funkci bezpečnostního asistenta, uzavře dohodu 
o provedení práce. „Chceme, aby alespoň minimální odměnu dostali," řekl starosta.

Do června budou radní systém nového dozoru na přechodech se dvěma současnými, již vybranými pomocníky zkoušet. „Zjistíme, jak to bude fungovat, zda nastanou nějaká omezení nebo bude potřeba ten systém nastavit nějak jinak. Pokud by to šlo, od září bychom spolupracovali s celkem šesti asistenty," přiblížil Zdeněk Navrátil. „Uvítáme tedy další zájemce o tuto činnost," doplnil starosta.

Městští policisté ani po přijetí dalších pomocníků od přechodů nezmizí. „To, že dostaneme asistenty, neznamená, že strážníci k přechodům nebudou chodit. Díky asistentům svou činnost posílíme. Pomohou nám i u přechodů, kam teď strážníky dávat nemůžeme," řekl Luboš Skřivánek. Žďárští městští policisté ráno ve školních dnech hlídají nejrušnější přechody – u křižovatky u gymnázia, v Brodské a Smetanově ulici, na náměstí Republiky i v ulicích Dolní a Santiniho, kudy děti chodí do zámecké školy.