Lyžaři, kteří preferují běžky, hojně vyhledávají okolí Nového Města na Moravě. Mají tam totiž několik různorodých stop, které mohou využít. V oblibě je využívá také Michal Matoušek. „Tratě na Novoměstsku využívám, když počasí dovolí. Přinejhorším to jistí Vysočina Aréna. Většinou začínám od arény směr Vlachovice, Sklené, Tři Studně a Fryšavský ledovec. Pak už záleží na úpravě dalších stop, kam se vydám,“ přiblížil, kam všude mohou běžkaři vyrazit. Dále najdete především tipy na žďárské sjezdovky.

Už v půlce prosince rozjeli sjezdovky na Harusově kopci Nového Města na Moravě. Lyžařské středisko tam má převýšení sto deset metrů. Podle provozovatele Karla Klapače by potřebovali, aby mrzlo víc. „Není to žádná hitparáda. Zimy teď už nebývají tak silné jako v minulosti. Jsme aspoň rádi za to, co je. Zvykli jsme si,“ podotkl.

Ukázka betlémů ze stanovišť ve Žďáře nad Sázavou
Betlémy z Lega, mušlí či perníku. Ve Žďáře připomínají jejich osmisetleté výročí

Klapač zároveň dodal, že lidé chuť lyžovat neztrácejí. „Volají nám a zajímají se, jak to se sjízdností vypadá. Očekávám, že hlavní nápor teprve přijde,“ uvedl. Ceník na Harusově kopci zůstává stejný jako loni.

Na Vysočině mohou zájemci využít také skiareál Fajtův Kopec. Ten leží u Velkého Meziříčí a pět minut jízdy od dálnice D1. Ředitel Jiří Pálka Deníku potvrdil zasněžování. „Počasí je stejné jako v posledních letech. Zasněžujeme tak, jak nám dovolí. Vidíme, že lyžaři mají o sjezdovky velký zájem. Skokově totiž narostl počet lidí, kteří sledují naši webovou kameru. Tam jsou také nejaktuálnější informace,“ uvedl s tím, že zvažují navýšení vstupného o pár procent.

Zdroj: Youtube

Ski areál také mají v obci Dědkov, která leží jižně od Žďáru nad Sázavou. Od okresního města je středisko vzdálené necelou půl hodinu jízdy. Podobně daleko je areál vzdálený také od Jihlavy i Třebíče. V Dědkově už také upravují svahy a připravují vleky. Cena lyžování zůstává stejná jako v loňském roce.

V půlce prosince se konala další Tvořivá dílna v rámci projektu SPOLU, ve spolupráci spolku Objektivem k srdcím a 3. Základní školy ve Žďáře nad Sázavou.
Děti s rodiči ve Žďáru vyráběly betlémy. K tomu jim hrály koledy

Podobně na tom jsou také ve Svratce. Sjezdovka se nachází v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Vlek ve středisku je dlouhý čtyři sta metrů a nabízí převýšení delší než osmdesát metrů. Sjezdovku ve Svratce uměle zasněžují.

Na lyžování jsou připravení také ve Vysočina Aréně u Nového Města na Moravě. Sezonu pro běžkaře zde zahájili už v neděli sedmnáctého prosince. Pokračovat v ní budou i v sobotu před Štědrým dnem i čtyřiadvacátého prosince. O půl dvanácté bude areál přístupný pro lyžování veřejnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přípravy biatlonového MS ve Vysočina Areně: roste poslední tribuna, rozváží sníh

Zdroj: Deník/Karel Líbal