Na ně si ale všichni museli počkat. „Dříve bývaly kolotoče na náměstí už od sobotního rána. Ale měli jsme tu dopoledne sraz veteránů a těch jezdí opravdu hodně. Atrakce by se na náměstí už nevešly. A tak přijíždí až poté, co historická auta odjedou a náměstí se uklidí,“ vysvětluje bystřický starosta Karel Pačiska.

Pouťové radovánky v Bystřici nad Pernštejnem rozhodně nejsou jednodenní záležitostí. „Začali jsme už v pátek taneční zábavou a promítáním. A končíme v neděli večer,“ potvrzuje Karel Pačiska.

Memoriál Františka Proseckého se v Bystřici nad Pernštejnem uskutečnil už pošestnácté.
VIDEO: František je borec, chválí organizátora bystřického srazu veteránů lidé

V Bystřici nad Pernštejnem slaví pouť tradičně okolo svátku svatého Vavřince. To proto, že je patronem tamního kostela. Dříve tam ale mívali poutě dvě. „V Bystřici jsou dva kostely. Do poloviny náměstí se pouť stahovala ke kostelu svatého Vavřince. Druhá půlka náměstí a horní část Bystřice zase slavila pouť v době slavnosti Nejsvětější trojice. Té je zasvěcený druhý kostel,“ popisuje někdejší pouťové zvyklosti bystřický patriot Jan Svoboda.

Každý rok se tak jedna pouť konala v červnu a druhá v srpnu. „Tehdy to ale byla spíše církevní záležitost. Stánky a atrakce se začaly objevovat až později a postupně. Nejprve se prodávaly jen svaté obrázky. Pak se přidávali další obchodníci. Poutě, jak je známe nyní, jsou spíš novodobou záležitostí,“ konstatuje Jan Svoboda.