Ač oproti devadesátým letům, kdy se ve žďárském okrese mezi myslivce chtěly zařadit ročně jen zhruba dvě desítky lidí, je to nárůst, osmdesátihlavé „davy“ uchazečů ze sedmdesátých let to zdaleka nejsou. Také věkový průměr myslivců je poměrně vysoký. „Myslivecká veřejnost tady dost stárne a bylo by potřeba ji postupně omladit. Ve žďárském okrese se věkový průměr pohybuje kolem padesátky,“ uvedl Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

V letošním mysliveckém kurzu jsou podle něj ale zastoupeny téměř všechny věkové kategorie. Navštěvují jej muži od patnácti do třiašedesáti let, v případě žen je věkové rozmezí od osmnácti do pětačtyřiceti. Právě účast něžného pohlaví je oproti minulosti výrazná změna. „V sedmdesátých letech byla žena, která chce vykonávat právo myslivosti, čestná výjimka. Loni jsme jich ale v kurzech měli pět a letos také,“ popsal Oldřich Sedlář.

Zájemce, kteří se rozhodli myslivecký kurz absolvovat, čeká dlouhá cesta – vědomosti totiž sbírají celý rok. Teprve pak skládají odbornou zkoušku, a jsou–li úspěšní, mohou zažádat o lovecký lístek. Kurz se skládá z části teoretické a praktické, přičemž teorie zahrnuje sedm předmětů, jež jsou vyučovány 66 hodin.

Budoucí myslivci během této doby získají přehled o mysliveckých tradicích a historii, předpisech a legislativě, zoologii, péči a ochraně zvěře, kynologii, střelectví a lovectví. „Adept musí dále vykonat roční praxi v honitbě, kdy mu je průvodcem zkušený myslivec. Ten ho seznamuje se všemi činnostmi, které se v lese vykonávají,“ popsal Oldřich Sedlář. Uchazeč by se měl v dané honitbě účastnit i nejrůznějších mysliveckých akcí – zkoušek psů, střeleckého výcviku, soutěží, schůzí.

Ve chvíli, kdy má za sebou frekventant teorii i praxi, čekají jej zkoušky odbornosti. Složí-li je, může usilovat o první myslivecký lístek. Po jeho získání lze žádat o členství v nějakém mysliveckém sdružení či honitbě a zapojit se tak jako řádný člen do výkonu práva myslivosti.

A na kolik kurz přijde? Přesná cena se odvíjí od počtu účastníků, zhruba ale činí pět tisíc korun. V poplatku je zahrnuto poskytnutí učebních pomůcek, zajištění praxe v honitbě, střeleckého výcviku, pojištění a roční předplatné odborného časopisu.