Sedlář ale zároveň připustil, že nesnáze s podpisem dohod mohou ojediněle nastat tam, kde se nájemce a pronajímatel dostali v poslední době do rozepře. Nebo také z důvodu navýšení stávající ceny nájemného. „Zatím se ke mně nedostaly zprávy o tom, že by někde vznikly potíže. Ostatně, je ještě čas, protože platnost nájemních smluv na pronájem honiteb vyprší koncem března příštího roku," konstatoval Sedlář. „Členy honebních společenstev v dědinách okresu, jež vlastní pozemky, jsou většinou kolektivy myslivců, mělo by tedy vše probíhat hladce," zdůvodnil své tvrzení Sedlář. Aktuálně je podle jeho vyjádření nutné provést aktualizaci držitelů honiteb, protože za posledních deset let někteří zemřeli, či došlo ke změně majetkoprávních vztahů.
Jednou za deset let
Smlouva o nájmu pozemků, na kterých se mohou myslivci starat o zvěř a kde mají možnost lovit, je dle zákona uzavírána písemně na 10 let a zaniká mimo jiné uplynutím této doby. V souvislosti s blížícím se koncem nájemních období se jedná pouze o nové nájemní smlouvy, nikoliv o nové honitby a změny hranic. O uznání vlastní honitby může požádat vlastník souvislých honebních pozemků, pokud mají minimální výměru 500 hektarů.
„Při hospodaření v honební ploše nedošlo v minulých letech z naší strany k žádnému porušení zákona, ani k nám nebyly směřovány žádné výtky od pronajímatele. Dá se předpokládat, že stávající smlouva nám bude na valné hromadě Honebního společenstva Sněžné prodloužena," řekl předseda Mysliveckého sdružení Sněžné Miloš Kučera. Sdružení aktuálně čítá zhruba 90 členů.
127 honiteb
Na území žďárského okresu je 127 honiteb, z toho vlastních je 26 a patří například rodině Kinských, Podstatských-Lichtensteinů nebo Lesům České republiky. Zbývající sto jedna honitba patří honebním společenstvům.