„Je to nesmysl. Silnice není honební pozemek a zvěř nepatří myslivcům. Ti si mohou za péči o ni přivlastnit kusy uhynulé nebo řádně ulovené a plánem schválené,“ sdělil jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou Oldřich Sedlář.

„Zákon o myslivostí říká, že škody napáchané zvěří se proplácejí pouze pokud jsou poničeny lesní porosty nebo zemědělské plodiny,“ dodal Sedlář.

Naopak by prý právě myslivci teoreticky mohli požadovat náhradu škody po šoférovi, který srnce, divočáka, zajíce, lišku či jiné zvíře srazil. „To se samozřejmě v praxi neděje, někdy skutečně není možné střetu zabránit,“ poznamenal Oldřich Sedlář.

Řidič by se dočkal náhrady škody na poškozeném autě pouze v případě, že má sjednáno havarijní pojištění, jinak nikoliv. Jak se ale má zachovat, když stojí u poničeného auta a je jedno, zda zvíře leží mrtvé před ním, nebo už zmizelo v lesním porostu?

Volat policii se většinou bojí – co kdyby mu náhodou muži zákona výjezd nechali zaplatit, protože škoda je menší, než sám na první pohled odhadl? „Výjezdy policie se neplatí. Návrhy sice byly, ale ke schválení zákona nedošlo. Protože se však o tom hodně hovořilo a také o tom, do jaké výše způsobené škody to bude, lidé si teď nejsou jisti, co platí,“ vysvětlil šéf žďárského dopravního inspektorátu Jan Kostečka.

Při srážce s lesní zvěří je tedy dobré přivolat policisty. Ti pak kromě provedeného šetření řidiči pomohou vyřešit, co s uhynulým kusem.

„Máme kontakty na zástupce mysliveckých sdružení a uhynulou zvěř jim na místě nehody protokolárně předáváme,“ sdělil Jan Kostečka. Řidiči tak mají o starost méně.