"Honů bylo letos méně a statistika zahrnuje jen hony pořádané do poloviny prosince. Po výbuších v muničním skladu ve Vrběticích se policisté museli soustředit i na jiné typy kontrol zbraní," zdůvodnila mluvčí přibližně poloviční počet kontrol ve srovnání s rokem 2013. Prověřování mysliveckých honů ovlivňuje také případná mimořádná událost, která se v následujícím roce projeví větším počtem kontrol. Na Vysočině se staly dvě mimořádné události v roce 2012.

V Zašovicích na Třebíčsku byl 17. listopadu 2012 zraněn pětasedmdesátiletý účastník honu. Skončil v třebíčské nemocnici, kde po několika hodinách na následky zranění zemřel. Trestní stíhání jednasedmdesátiletého muže pro usmrcení z nedbalosti státní zástupce podmíněně zastavil. O týden později byl při honu v Pucově na Třebíčsku zraněn šestadvacetiletý muž. Při výstřelu z legálně držené kozlice se roztrhl závěr zbraně a muž utrpěl zranění v obličeji. Protože nebyla zjištěna žádná protiprávní činnost, byla věc odložena.

Hony a lovy policisté od října do konce roku kontrolují v celé České republice. Myslivci i honci musejí prokázat, že nemají v krvi žádný alkohol, případně nejsou pod vlivem jiných omamných látek. Držitelům zbraní se kontrolují také všechny doklady, které opravňují k nošení a používání zbraně, a správnost používaného střeliva. Od roku 2009 jsou všechny možné skutkové podstaty přestupků související s honem zakotvené přímo v zákoně a zvýšila se horní hranice sankcí. Na místě lze uložit pokutu až 5000 korun, ve správním řízení 50.000 korun. V případě, že se držitel zbraně dopustí v době tří let dvou v zákoně vyjmenovaných přestupků, hrozí mu odnětí zbrojního průkazu.