VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci hodnotí trofeje zvěře z lesů a obor

Žďársko – Stovky trofejí zvěře v podobě paroží, rohů i lebek a čelistí již myslivci z celého žďárského regionu svezli do sídla Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

17.2.2011
SDÍLEJ:

Ve středu se v sídle žďárského okresního mysliveckého spolku hodnotily trofeje daňků a muflonů. Veřejnost si je bude moci společně s dalšími exponáty prohlédnout v dubnu. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Odborníci z jejich řad od pondělí pracují na jejich hodnocení, jež slouží k vytvoření obrázku o tom, jak v jednotlivých honitbách žďárského okresu myslivci hospodařili a zda ulovili správným způsobem skutečně to, co měli.

Přítomnost tolika trofejí bude jako každý rok využita i k uspořádání chovatelské výstavy. „Na ní si letos od 1. do 3. dubna může odborná i laická veřejnost prohlédnout zvěř, která se ve žďárském okrese vyskytuje, a porovnat, jaká je v jednotlivých honitbách její kvalita,“ popsal Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Muflon i jelen sika

Přehlídka mívá vysokou účast, většina lidí totiž málokdy viděla například muflona, jelena siku či daňka. A ve výstavním sále v budově Hasičské pojišťovny v Komenského ulici si zájemci mohou důkladně prohlédnout alespoň jejich paroží či rohy.

V případě samic či mláďat, jež těmito trofejemi nedisponují, by měli zase myslivci k ohodnocení předkládat jejich spodní čelisti. Ty ledacos vypoví o věku i zdraví zvířat. U lišek, jezevců a dalších šelem se pak hodnotí lebky.

„Na výstavu chodí také školní třídy, jimž ukazujeme jednotlivé druhy zvěře a vysvětlujeme, proč který kus musel být uloven,“ popsal Oldřich Sedlář. Zároveň dodal, že lov, jakožto nedílná součást myslivosti, je nutný jednak kvůli tomu, aby zvěř nepůsobila nadměrné škody, a také proto, aby jeden druh nezpůsobil úhyn druhého.

Co se týče střílení jednotlivých kusů zvířat, měli by se všichni myslivci podle zákona řídit hlavně faktem, že lovena má být zvěř nehodící se dále k chovu.

„To znamená jednak zvěř na vrcholu svých možností, která by s dalším věkem ztrácela na své hodnotě a zároveň zabírala místo mladým, nadějným jedincům. Dále kusy podvyživené, nemocné, zraněné nebo jinak nekvalitní, jimž hrozí úhyn,“ vysvětlil Oldřich Sedlář.

Na chovatelské přehlídce bývají proto k vidění nejen kapitální a vysoce ohodnocené paroží jelenů, srnců, daňků či rohy muflonů, ale i trofeje zvěře, jež musela být ulovena třeba kvůli nemoci či zranění.

Velkému zájmu veřejnosti se na výstavě tradičně těšívají netypicky pokroucené či narušené parůžky srnců, jejichž abnormálnost bývá způsobena například nějakou nemocí, hormonální poruchou nebo poraněním v době, kdy se parohy vyvíjejí.

Autor: Jana Nedělková

Místo události:
17.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení