„Chtěli bychom na jednom místě soustředit všechno cenné, pěkné a zajímavé z minulosti,“ nechala se slyšet Blanka Křížová z Klubu dobré pohody, která s nápadem na vybudování místního muzea přišla. Inspirovat se nechala při cestách po severní Moravě. „V Poodří je mnoho vesniček, které už vlastní muzeum mají. Přišlo mi to jako dobrý nápad, vytvořit si ho i u nás,“ uvedla.

K jeho realizaci však povede dlouhá cesta. Podílet se na něm budou jak lidé z Borů, tak i blízkého okolí. „Máme vyhrazenou místnost na obecním úřadě, kterou v průběhu srpna vymalujeme a připravíme pro věci, které od lidí vybereme. Nosit nám mohou například hračky, i ty které jsou jenom dvacet nebo třicet let staré jsou zajímavé, vybavení z domácnosti, nábytek, domácí nástroje a zařízení, nádobí, kroje, pohlednice, kočárky nebo psací stroje,“ sdělila Blanka Křížová.

Muzeum by podle ní mohlo být umístěno v bývalé hasičce v Horních Borech. „I tento domeček je totiž taková naše památka a díky muzeu by znovu ožil. Záclonky na oknech, venku lavička a kolem záhonky s kytkami našich babiček,“ zasnila se.

Nápad vybudovat v obci muzeum si starosta Borů Josef Březka pochvaluje. „Je skvělé, že se něco takového u nás plánuje. Určitě budeme tento projekt podporovat, jak jen to půjde. Hasičku na náklady obce opravíme, aby byla pro muzeum dobře připravena,“ slíbil Josef Březka.

On sám podle svých slov rád do muzea přispěje. „Zatím mě nenapadá nic, co bych tam mohl dát. Ale určitě se doma po něčem podívám, a pokud něco zajímavého najdu, muzeu to věnuji,“ sdělil.

A kdy že se hasička starožitnými věcmi zaplní a bude veřejnosti přístupna? „Pokud to dobře půjde, chtěli bychom muzeum otevřít v říjnu nebo listopadu. Na ten čas je totiž naplánováno vyhodnocení letní, výtvarné a fotografické soutěže, kterou pořádá obecní knihovna,“ vysvětlila Blanka Křížová.