„Výstava je věnovaná zimním radovánkám. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout historické lyže, brusle nebo sáně. Uvidí tam mimo jiné i řiditelné sáně s volantem pro osm lidí z dílny svratecké firmy Ehrenberger," řekl vedoucí muzea Martin Mudroch.

K zimnímu vybavení jsou připojeny také exponáty představujícími někdejší oblečení a obutí. „Máme tady sadu zimních historických bot. Některé z nich nám zapůjčilo muzeum ve Skutči, jsou z kolekce podniku Botas. Návštěvníci uvidí i prototypy bot, které se nikdy nevyráběly," prozradil Martin Mudroch.

Některé exponáty zapůjčilo do Svratky i novoměstské Horácké muzeum. A protože je Nové Město na Moravě považováno na Vysočině za kolébku lyžování, nemůže jít o nic jiného než o lyže. „Těch je na výstavě více, některé nám věnovali i obyvatelé Svratky," podotkl Martin Mudroch.

Mezi nejzajímavější vystavené kusy patří dresy rychlobruslařů Martiny Sáblíkové nebo Jiřího Kyncla či brusle Jiřího Schöppeho. „Ten ve Svratce s rychlobruslením začínal. A vystaveny máme i některé jeho medaile," řekl Martin Mudroch.

Se jmény slavných rychlobruslařů je Svratka nedílně spojena. V roce 1954 tam byl otevřen rychlobruslařský ovál. Byla to vůbec první rychlobruslařská dráha v tehdejším Československu. Ovšem vzhledem k tomu, že byla ledována přírodním ledem, který kvůli vysokým teplotám často rychle odtával, zanikla v devadesátých letech minulého století. Její kvalitu si ale mohl ještě vyzkoušet i někdejší československý rychlobruslař a současný trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Výstava, která je doplněna mimo jiné i množstvím historických fotografií a dobových textů, láká k návštěvě nejen místní obyvatele, ale i lidi z dalekého okolí. „Byl jsem ve Svratce na výstavě už vloni a předloni a letos jsem přijel zase. Teď už si sice zimní radovánky moc neužívám, ale dříve jsem rád jezdíval na běžkách. A jak tak prohlížím vystavené exponáty, některé z nich jsou mi důvěrně známé," pousmál se Jaroslav Přibyl z Pardubic.

Expozice nazvaná Zimní radovánky bude ve svrateckém muzeu otevřena do 30. prosince.