Podle průvodců je řádově navštívily spíše desítky než stovky lidí. České i moravské kraje se touto novinkou letos poprvé připojily k oslavám Dne vzniku samostatného československého státu. Den krajů se zatím podle průvodců nevepsal v povědomí jako třeba Evropský den památek. Na Vysočině byla otevřena muzea, galerie a hrady Roštejn a Kámen, řekla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Ti, co přišli, byli spokojeni, přibyl jim další sváteční zážitek. O ten hlavní se postarali v jihlavském Muzeu Vysočiny. Zcela mimořádně jsou zde k vidění unikátní středověké plastiky.

K nejvíce obdivovaným patří opuková socha svaté Kateřiny ze sbírek Královské kanonie premonstrátu na Strahově, jejíž originál stával v jihlavském farním kostele svatého Jakuba. Patří k vrcholným dílům takzvaného krásného slohu. Vznikla kolem roku 1400. Světice v přiléhavém řaseném plášti stojí opřena o kolo u pravé nohy. Na hlavě jí bohatě zkadeřené prameny vlasů zdobí zlatá koruna.

Obdivuhodné je také dřevěné torzo Ukřižovaný, jež pochází z kostela v Růžené, stejně jako Vílanecká madona a Madona pivovarská. Třebíčské muzeum do expozice půjčilo Madonu domamilskou a pelhřimovské sochu svaté Kateřiny. V reprezentačním cechovním sále muzea výstavu soch doplňují i bohatě zdobené cechovní truhlice.

Také ostatní muzea a galerie v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě nabídly lidem nevšední zážitky. Třeba expozice na hradě Kámen na Pelhřimovsku doplňovala v historických interiérech podzimní květinová aranžmá. Odpoledne pak správa hradu pořádala komorní koncert.