Hned první den na sjezdovce na Harusově kopci se mu mohl stát osudným – nebýt včasného zásahu všímavých návštěvníku lyžařského areálu.

„Při své úplně první jízdě na snowboardu, kterou jsem absolvoval se svým synem, jsem špatně spadl a skončil na zemi v bezvědomí,“ popsal devětadvacetiletý Vítězslav Opálko událost. Bližší informace ví jenom díky svědkům, neboť sám si na tento okamžik nevzpomíná.

Bez dechu

Nad mužem, jenž v danou chvíli vůbec nedýchal, plakal jeho desetiletý syn. Toho si naštěstí všiml Lukáš Čech z Křídel. Ležícímu muži spěchal ihned na pomoc. „Přišlo mi, že leží na zemi v nepřirozené poloze. Když jsem přijel blíž, poznal jsem, že není rozhodně v pořádku, a začal jsem volat o pomoc, protože sám bych toho asi moc nezmohl,“ vzpomíná dvaadvacetiletý muž.

Na jeho volání však bohužel rozhodně nereagovali zdaleka všichni, již místem v tu chvíli projížděli. Nakonec Lukáši Čechovi přispěchali na pomoc manželé Průdkovi z Nového Veselí. „Na pána už byl v tu chvíli hrozný pohled. Věděl jsem hned, že má zapadnutý jazyk. Naštěstí se nám povedlo mu otevřít čelist a vyndat mu ho pomocí lyžařské hůlky. Pak se sám nadechl a začala se mu vracet barva,“ popsal mladý snowboardista Lukáš Čech, který se nesetkal s poskytováním první pomoci poprvé.

Co by se stalo, kdyby si Lukáš Čech nevšiml ležícího muže a včas mu společně s manželi Průdkovými neposkytl pomoc, je lepší raději nepromýšlet. Vítězslav Opálko pracuje shodou okolností jako zdravotnický záchranář. Je mu proto jasné, že sám by rozhodně dýchat nezačal a včasný zásah přítomných mu zachránil život.

Žádné vzpomínky

Podle svých slov se probral až v sanitce, která vzápětí dorazila. V nemocnici se pak dozvěděl, že má silný otřes mozku, což je ale zanedbatelný následek než ty, jež ho mohly potkat, kdyby zachránci nezasáhli a nepomohli mu.

Okolnosti upadnutí do bezvědomí ale zůstávají pro muže z Klatov stále obestřeny tajemstvím. Podle svých slov jel totiž poměrně pomalu - byla to první jízda, při níž navíc vysvětloval synovi co a jak. „Jeli jsme zlehka, bez nějakých skoků. Navíc se to stalo až skoro na rovině a měl jsem helmu,“ vypočítává Vítězslav Opálko, jenž na snowboardu nestál rozhodně poprvé.

Svým zachráncům sice již děkoval, prostřednictvím Deníku by tak chtěl ale učinit znovu. A také by rád upozornil na to, jak je znalost první pomoci i ochota ji v krizové situaci využít důležitá.