„Oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici přijali policisté na linku tísňového volání ve čtvrtek 6. prosince. Našel ho muž v lese v katastrálním území obce Polnička u Gruntovního rybníka. Operační důstojník oznamovatele poučil, aby s předmětem nemanipuloval a vyčkal na příjezd policejní hlídky. Policisté na místě zjistili, že se skutečně jedná o nevybuchlou munici, místo zajistili a vyžádali si součinnost policejního pyrotechnika z brněnské expozitury,“ uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčkova.

Na místě byly objeveny dva předměty. První pyrotechnik identifikoval jako tříštivo-trhavý dělostřelecký granát ruské výroby ráže 76,2 milimetru. „Druhým předmětem byl fragment dělostřeleckého granátu německé výroby protipancéřového 7,5 cm Pzgr. Z důvodu nebezpečnosti nálezového stavu prvního z nich pyrotechnik oba předměty zničil na místě řízeným odpalem,“ upřesnila mluvčí.

Policisté v souvislosti s nálezy předmětů připomínajících munici apelují na občany, aby takový nález okamžitě oznámili, aniž by se věci sami dotýkali. „V některých případech je nevybuchlá munice natolik nebezpečná, že ji musí policejní pyrotechnik zlikvidovat přímo na místě. Neodborná manipulace může způsobit výbuch nebo výstřel a může tak dojít k závažným zraněním nebo smrti osob v okolí. Pokud někdo oznámí takový nález, ale pyrotechnik zjistí, že se nejedná o munici nebo nebezpečný předmět, nehrozí za to žádný postih,“ doplnila Miláčková.