Mistrovství světa v biatlonu je i pro policii zátěžovou zkouškou. „Protočí se tu tolik turistů i týmů z celého světa, že je to pro Vysočinu skutečně něco mimořádného. Kapacita arény je navíc větší než v minulosti. Neobvyklé je i to, jak dlouho akce trvá. Dva týdny už jsou skutečně dlouhá doba,“ uvedla vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková a porovnala letošní šampionát s minulým.

Na bezpečnost dohlédnou při mistrovství světa stovky policistů.
Biatlon v Novém Městě: Dejte pozor, co do Vysočina Areny nesete, varuje policie

Před jedenácti lety řádily na začátku mistrovství organizované skupiny zlodějů, které návštěvníkům vykrádaly pokoje na hotelech. „Letošní ročník je o poznání klidnější. Dobře jsme se vybavili, k dispozici máme i dron a hlídky víc hlídají okolí hotelů i další místa. V terénu se za dva týdny prostřídá více než dvě stě policistů,“ vyjmenovala Čírtková s tím, že větší nápor policisté očekávají o víkendu. Policisté zatím v Novém Městě řešili pár opilců za volantem nebo ztracenou kreditní kartu.

Řídící štáb vytvořili policisté na obvodním oddělení v Novém Městě na Moravě. Vybavenou místnost plnou monitorů, počítačů a další techniky mají místo posilovny. Stroje musely jít kvůli šampionátu na dva týdny pryč. „Dění ve městě a okolí sledujeme pomocí kamer. Koukáme také na zprávy, abychom o dění měli přehled. A nevynecháváme ani závody. Občas totiž různé kamerové záběry pomáhají s tím, abychom měli přehled,“ řekla mluvčí.

Čírtková upozornila, že návštěvníci mistrovství musí také dodržovat řád arény. „Nesmí si s sebou vzít například sáňky nebo zvířata. Nepatří tam ani kočárek. V minulosti se třeba stalo, že přijel otec s kočárkem pro dvojčata. Když zjistil, že s ním dovnitř nemůže, chtěl po nás, abychom mu děti pohlídali. On chtěl na závody koukat,“ vzpomněla na neobvyklou situaci policejní mluvčí.

Ta zároveň lidem doporučila, aby si pozorně hlídali své věci a nenechávali také drahé předměty a vybavení v autech.