Klienti hudební a zvukové knihovny si nyní kromě kazet s namluvenými literárními díly mají možnost zapůjčit i nosiče DVD s tituly ve formátu mp3. „Nápad pochází z pražské Knihovny Emila Macana, odkud nosiče pro nevidomé a slabozraké odebíráme.

Výhodou formátu mp3 je mimo jiné i to, že se na jeden nosič vejde až 24 hodin záznamu, což je podstatně více než na kazetu,“ uvedla Dana Licková z úseku hudební a zvukové knihovny. V knihovně je možné si ve formátu mp3 zapůjčit zatím deset titulů – například díla Jiráska, Máchy, Erbena, Nerudy či Haška.

Postupně budou přibývat další namluvené knihy. V současné době se o tyto služby zajímá zhruba padesátka zdravotně handicapovaných čtenářů. I když zatím ne každý klient má zařízení, na kterém by si mohl mp3 záznam přehrát. „Nevidomí mají nárok na finanční příspěvek na nákup kompenzační pomůcky, který by mohl být na přístroj použit,“ poznamenala knihovnice.

Další změna čeká návštěvníky hudebního a zvukového oddělení žďárské knihovny od příštího roku. „Knihovny budou mít licenci na půjčování DVD, například s náročnějšími, ale i zábavnými filmy,“ dodala Dana Licková.