„Morčátka skinny mají srst jen na čumáčku a na nožkách. Plemeno baldwin se narodí zcela osrstěné, a do dvou měsíců věku chloupky opadají – od hlavičky přes bříško, záda až po zadeček, takže morčátko zůstane úplně holé,“ popsala Anna Havlínová.„Tady v Bohdalově je o ně velký zájem. Lidé se ptají, co to vůbec je? Netuší, že je to morčátko,“ dodala Havlínová.

Tito hlodavci pocházejí původně z Ameriky a v České republice jsou vzácní. „U nás jich je maximálně asi dvacet,“ uvedla čtyřiadvacetiletá slečna.
Dvě běžná chlupatá morčata jí maminka koupila už v útlém věku. Chovu těch čistokrevných se věnuje osm let. Doma a v zahradním domku má kromě bezsrstých mazlíčků dalších 70 dlouhosrstých.Zodpovědnost, péče a čistota

„Tento koníček bych doporučila dětem tak odpěti šesti let. Určitě je k tomu nutná podpora rodičů a takové jejich postrčení k zodpovědnosti a péči. Čistokrevná morčata vyžadují kvalitní stravu, musí být pořád v čistém prostředí. V menším počtu se hodí do bytu, ale znám lidi, kteří mají doma padesát morčat. V tom případě je potřeba ale jejich pelíšky opravdu obden čistit, aby to nebylo cítit. Ale jinak dvě, tři, čtyři morčátka doma nejsou žádný problém,“ pověděla studentka Pedagogické fakulty Palackého univerzity v Olomouci, obory Učitelství prvního stupně a Angličtina pro první stupeň.

A co jí chovatelství přináší? „Je to hlavně můj koníček, baví mě to, mám morčata ráda. Na výstavách samozřejmě jde i o ty pohárky – člověk to dělá také kvůli tomu, že je hezké vyhrát, vidí ocenění a má radost z úspěchu,“ přiznala Anna Havlínová.

Adeptka na posuzovatele

Výstav se účastní pět let, a za poslední tři roky si z každé přivezla alespoň jedno ocenění. „To nejlepší asi máme z výstavy Evropský šampion, které se konalo v Nitře minulý rok – pro krémovou samici plemene texel, což je dlouhosrsté kudrnaté plemeno, můj odchov,“ připomněla adeptka na posuzovatele.

„To znamená, že mohu hodnotit a udělovat ceny morčatům, která nesplňují standard, mají nějakou vadu, jež je vyřazuje z normálních výstav,“ objasnila chovatelka.

Řada lidí se domnívá, že tito mazlíčci se naučí slyšet na jméno. „Není to však pravda. Morčátko si zvykne na člověka, nechá se hladit, nechá se chovat, bere si jídlo z ruky, ale že by to to zvířátko vyloženě vyžadovalo, to určitě ne, není to pejsek nebo kočka. Na jméno morče neslyší. Někdo si třeba může myslet, že ano, ale spíš je to tak, že morčátka jdou po jídle a očekávají nějakou mňamku – podnětem je šustící sáček, otevírající se lednička, prostě signál, na který morče přibíhá a kvíká, že chce něco dostat,“ uvedla na pravou míru chovatelka Anna Havlínová z Olomouce.

HANA ZÍTKOVÁ