A od té doby už kolejiště viděly tisícovky lidí z Česka i ze zahraničí. „Za první rok provozu jsme měli přes sedm tisíc návštěvníků, což předčilo naše očekávání," vyznal se Radislav Wimmer, předseda Občanského sdružení Modelové království Žďár a hlavní organizátor tohoto projektu.

Na neustálém zdokonalování světa železnice ale rozhodně nepracuje sám. Na brigády dochází dle svých časových možností pravidelně kolem osmi lidí.

Plné ruce práce

„Zhruba tři čtyři další členové pak pracují doma, a to například na stavbě domečků, tvorbě stromů, fóliáží a podobně. Své výtvory potom nosí sem," popsal Radislav Wimmer. Zároveň dodal, že členové a příznivci Modelového království podle něj za první rok provozu kolejiště odpracovali asi 8500 hodin.

A i nadále se budou mít čemu věnovat, byť je „vláčkoviště" z převážné části dokončeno. „Hotovo je z asi osmdesáti procent. Nemáme ještě úplně dodělanou stanici Žďár nad Sázavou a pokládku některých fóliáží kolem kostela ve Vítochově. Dokončováno je ještě také kompletní osvětlení," vyjádřil se Radislav Wimmer. Právě osvětlení plochy kolejiště, u nějž chybí už jen dokončení žďárské stanice, je největší chloubou skupiny nadšenců.

Velký nápor návštěvníků očekávají v Modelovém království Žďár především o nadcházející Svatojánské pouti. Posíleny proto byly služby, jež se budou od pátku do neděle návštěvníkům věnovat, a prodloužena je i provozní doba. To vše bude doplněno výstavou obrazů malířky, jež vytváří pro „vláčkoviště" krajinu, a mandal.

„Lidé u nás naleznou ve zmenšené podobě to nejhezčí z Vysočiny. Jedná se například o kostel na Zelené hoře, vlakové stanice Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Nedvědice, hrad Pernštejn, kostel ve Vítochově. Návštěvníci ale jistě poznají i spoustu dalších drobných scenérií. V krajině nechybí socha Michala Olšiaka, vidět jsou i nehody, požár – prostě vše, co patří k běžnému životu," řekl Wimmer.

Netradiční atrakce si považuje i vedení města či Kraje Vysočina. Také jejich zástupci přišli tvůrcům Modelového království k prvním narozeninám gratulovat.

„Jsme rádi, že tu něco takového vzniklo. Je to výborná propagace Žďáru a atrakce pro rodiny s dětmi. Navíc si velmi cením i výtvarného zpracování celého kolejiště," vyjádřil se žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

Město, stejně jako kraj, České dráhy, federace strojvůdců se na provozu kolejiště podílí prostřednictvím grantů. Další peníze pak pocházejí od sponzorů a dárců. Vyjma nich se sdružení povedlo vybrat i 360 tisíc korun na vstupném.

-------------

Kde ho najdete?

Modelové království Žďár
suterén Domu kultury (vchod z boku budovy)
Dolní 183/30, Žďár nad Sázavou 1
Provozní doba během Svatojánské pouti:
pátek 11. května: 15:00 – 22:00
sobota 12. května: 9:00 – 20:00
neděle 13. května: 9:00 – 17:00
Vstupné:
Dospělí – 50 korun
Děti do 15ti let – 25 korun