„Chodím takhle na začátku vždycky, bývá tu v tuhle dobu, kdy lidé ještě nejsou doma z práce, docela klid,“ nechala se slyšet pětaosmdesátiletá Jaroslava Vaňková.

Ta, stejně jako mnozí další voliči, mířila splnit svoji občanskou povinnost do budovy žďárského gymnázia. Volit chodí podle svých slov pravidelně. „Snažím se nevynechávat, i když letos jsem účast poprvé vážně zvažovala – nemohla jsem se rozhodnout, komu dát svůj hlas. Nakonec jsem nad těmi papíry seděla několik hodin,“ popsala Jaroslava Vaňková.

Na vážkách při letošních volbách byli i někteří další voliči. „Já už léta volím s manželkou jednu stranu, ale při komunálních volbách se dívám hlavně na lidi, kteří v jednotlivých stranách jsou. Mnohé z nich znám nebo jsem četl jejich názory v novinách, tak jsem si nakonec udělal, snad správný, obrázek. Zakřížkoval jsem asi osm kandidátů z několika stran. Koho ale, to vám samozřejmě neřeknu,“ vyjádřil se se smíchem Petr ze Žďáru, který si ale nepřál uvést své celé jméno.

V okresním městě o přízeň voličů usiluje osm politických stran a uskupení. Z celkem dvě stě patnácti kandidátů vzejde sedmadvacet městských zastupitelů.