„Dárky jsme rozdávali už vloni, a letos jsem se rozhodli to zopakovat. Dárci dávají krev, a my je chceme také obdarovat a udělat jim radost. Tentokrát jsme pro ně vyrobili voskové ubrousky a vonítka do auta z vosku a bylinek. A přidali jsme k tomu i něco medově sladkého – bonbony s medovou náplní,“ popsala obsah dárkových taštiček, které děti dárcům krve předávaly, vedoucí včelařského kroužku z Bobrové Ivana Řezníčková.

Dárci krve to ale neměli tak úplně zadarmo. Nejprve museli odpovědět na záludné kvízové otázky. Děti se jich například ptaly na to, jestli vědí, jakou barvu krve má včela. Mnozí dárci odpověď neznali, jiní ale naopak okamžitě reagovali – včelí krev je barvy bílé. „Bylo to příjemné překvapení, když děti přišly. Je to hezké, že mají takového koníčka. A obdivuji také ty, kteří se dětem pravidelně věnují a učí je,“ řekl Michal Bořil z Vepřové, který do novoměstské nemocnice chodívá coby dárce krve pravidelně. „Dnes je to třicátý šestý odběr,“ přiznal.

Policie. Ilustrační foto.
Řidič nadýchal přes dvě promile

Novoměstská nemocnice registruje přes 4700 aktivních dárců krve. „Naši dárci jsou ve stech procentech bezpříspěvkoví, považují darování krve jako formu pomoci, kterou poskytují potřebným. Počty odběrů jsou v několika posledních letech stabilizovány. Pohybují se od 3200 do 3500 odběrů za rok, počet je závislý na spotřebě transfuzních přípravků,“ informovala mluvčí Nemocnice Nové Město na Moravě Tamara Pecková.