A to přestože původní soustrojí osazené dřevěnými postavičkami (dnes již zrekonstruované – pozn. red.) a vyrobené místním rodákem Navrátilem, je posledních dvacet let k vidění v novoměstském Horáckém muzeu.

Tomu jej věnovali Navrátilovi dědicové. „Nový mlýnek už máme složený v kulturním domě,“ prozradil vírský starosta Ladislav Stalmach. „Chceme jej zprovoznit do začátku letošní turistické sezony. Ačkoliv jsem již zaslechl a dokonce i někde četl zaručené datum, kdy to bude, zatím není rozhodnuto,“ pokračoval starosta.

Na nový mlýnek, který vyrobila specializovaná firma a na jehož znovuuvedení do provozu se podílejí i místní obyvatelé, dostala obec dotaci ve výši čtyřiceti tisíc korun. Něco pokryly sponzorské dary a obec dá na obnovu atrakce zhruba sto tisíc korun.

Mlýnek bude umístěn u řeky Bystřice na zahradě domu číslo 205. Tam je nyní obecní pozemek a vznikne na něm klidová zóna. „Mlýnek zhruba se třetinou původních figurek bude instalován uprostřed rybníčku, který vybudujeme. Součástí se stane také posezení včetně informační tabule,“ uvedl starosta s tím, že s mlýnkem se počítá jako s jedním ze zastavení bystřického projektu S Vodomilem Zubří zemí.

Atrakce by měla být svým umístěním uprostřed rybníčku chráněná proti zvědavým rukám nenechavců a měla by být přístupná prakticky v jakoukoliv hodinu. „Plánujeme, že na mlýnek bude dohlížet někdo ze sousedství a také na něj hodláme zaměřit webovou kameru,“ dodal Ladislav Stalmach.