„Prodej mléka není už největší problém. V nejhorších časech jsme vydávali padesát litrů, dnes je to dvojnásobek. Zachránili nás zákazníci. Ale chybí ti, kteří by podojili krávu. Proces výroby mléka je náročný,“ vysvětlil Jinek s tím, že kvůli energiím bude mlékomat obtížné udržet přes léto.

Pro mléko si do automatu pravidelně chodívá Kateřina Rosůlková. „Jdu tam tak dvakrát do týdne a vždycky si vezmu dva až tři litry. Mléko je tam čerstvé a chutné, ne jako ta voda ze supermarketů,“ okomentovala.

Přesto má k automatu i výtku. „Několikrát se mi stalo, že došlo mléko nebo že nebyly lahve. Ale určitě by mě mrzelo, kdyby automat zrušili. Hlavně z toho důvodu, že je problém dnes sehnat kvalitní mléko,“ popsala Rosůlková.

Podobnou zkušenost také má Věra Hradecká. „S manželem tam chodíme skoro každý den. Zakládáme si totiž na zdravých produktech. Zrušení mlékomatu by nám proto bylo líto. Ale chápu, že návštěvnost asi není taková, jakou by si provozovatelé představovali,“ přiblížila obyvatelka Nového Města na Moravě.

Zrušení mlékomatu poprvé provozovatelé zvažovali loni v říjnu. „Lidé sice chodí, ale ve srovnání s tím, když jsme začínali, jich je méně. Kdysi jsme prodávali dvě stě až tři sta litrů mléka denně. Nyní je to jen nějakých šedesát až sedmdesát litrů,“ řekl tehdy Deníku Jinek.