„Cizí zavinění je naprosto vyloučeno,“ podotkl žďárský kriminalista Pavel Kubiš. Poslední rozloučení se sedmnáctiletým studentem se uskutečnilo v pátek ve Žďáře nad Sázavou. Desítky lidí se sešly na hřbitově na Zelené hoře.

K tragédii došlo minulý čtvrtek v nočních hodinách. „Stalo se to na poradě po stezce odvahy. První pomoc mu poskytly zdravotnice, které tam mají během turnusů službu,“ podotkl František Havlík z odborového svazu Žďas, jež je provozovatelem tábora.

Do Zubří po chvíli dorazila i rychlá záchranná služba. „Mladík ztratil vědomí a zastavil se mu dech. Lékaři se ho snažili po příjezdu oživit, v resuscitaci pokračovali i při jízdě sanitkou až do cílové novoměstské nemocnice. Na ARU však sedmnáctiletý praktikant zemřel,“ uvedla krajská záchranářka Edita Richterová.

Oddíloví vedoucí, kteří byli s mladým praktikantem na táboře, se nechtějí k tragédii vyjadřovat. „Nezlobte se, ale nechci o tom mluvit. Je strašné, co se stalo. Pro všechny, kdo tam byli, je to moc těžké,“ řekla smutně osmnáctiletá dívka, která si nepřála zveřejnit ani své jméno.

Podle Františka Havlíka se dětem záchvaty na táboře občas přihodí. „Jezdí k nám školáci, kteří trpí třeba epilepsií. Naše vyškolené zdravotnice si v těchto situacích ale dokáží poradit,“ řekl Havlík.