„Sražených a usmrcených zvířat rok od roku přibývá a zdaleka ne o všech se ale dozvíme,“ sdělil Sedlář.

Motoristé totiž zdaleka ne všechnu přejetou zvěř nahlásí, některá skončí v kufrech automobilů, o jinou se podobným způsobem postará někdo jiný.

„Kolikrát se stalo, že nám přišel třeba nějaký cyklista ohlásit, že tam a tam na silnici leží přejetá srna. Než jsme tam však přijeli, zvíře už bylo pryč,“ poznamenal Sedlář.

Nejčastějšími oběťmi řidičů se stává srnčí a černá zvěř. Dříve to byli především zajíci, avšak s výrazným poklesem jejich počtu, nyní bývají spíše výjimkou.
„Ke srážkám s auty nejčastěji dochází v úsecích, kde je z jedné strany lesní porost a z druhé pole, na kterém je pro zvířata něco lákavého k snědku. V zimě je to řepka, která je v tu dobu jediná zelená,“ objasnil jednatel mysliveckého spolku.

V některých případech již nelze střetu s lesní zvěří zabránit a šofér může být rád, když ze srážky „vyjde“ jenom s minimálně poškozeným autem. Podle myslivců se však najdou i tací motoristé, kteří se srážením zvěře prostě jenom baví. Pochopitelně jen té menší.

„Pamatuji si případ, kdy mladíci honili auty zajíce jen tak pro zábavu a sráželi je do příkopu. Potom to řešila policie a museli veškerou škodu uhradit. To už se ale dlouho nestalo, předpokládám, že i proto, že zajíce lze na silnici zahlédnout jen zřídka,“ dodal Sedlář.

-----------

Čtěte také: Myslivci škodu na autě nezaplatí