Jak tvrdí ředitel žďárské okresní hospodářské komory Vladimír Sommer, je to dáno tím, že se mladí bojí „špinavé práce“.

„Víte, v dnešní době je k dispozici velký výběr středních škol, na které se někde berou studenti i bez zkoušek, jen aby se zaplnily stavy. Proč by tedy šli mladí lidé někam na učební obor, když mohou mít maturitu. Všichni se vidí v pohodlných kancelářích a nikdo netouží dělat rukama,“ myslí si Vladimír Sommer.

Stále chybí kvalifikovaní lidé

Podle něho se i přesto firmy nevzdávají a nabízejí vycházejícím žákům různá stipendia. „Jenže i když se pak učňové v daném oboru vzdělají a studium dokončí, jdou raději prodávat telefony na náměstí, než aby pracovali ve fabrice,“ dodal Sommer.

Většina z nich si podle Vladimíra Sommera neuvědomuje, že už se řada profesí, například ve strojírenství, nedělá ve špinavém prostředí. „Třeba na pracovišti NC strojů už chodí pracovníci v čistých montérkách a vše ovládají pomocí počítačů,“ uvedl ředitel žďárské hospodářské komory.

Podle průzkumu Poštovní spořitelny, jejíž pracovníci oslovili jedenáct tisíc podnikatelů ve dvou stech pěti obcích a dvaadvaceti městských částech Prahy, se nabídka kvalifikované pracovní síly za loňský rok v Česku nezvýšila.

Ve žďárském okrese si to myslí dokonce šedesát procent dotázaných.

Jak ale řekl Vladimír Sommer, toto všechno platilo hlavně v loňském roce. „Letos je to trošku jiné. Firmy totiž nemají momentálně odbyt a propouštějí, proto není ani taková poptávka po pracovnících jako třeba loni,“ podotkl.

Výsledky provedeného průzkumu se podle výkonné ředitelky Poštovní spořitelny Vlasty Dolanské shodují s jejich zkušenostmi a získanými informacemi od pondikatelů v jednotlivých krajích.

„Už teď je ale jasné, že letošní rok přinese změny, například čísla nezaměstnanosti se zvýší a zřejmě se omezí tlak na růst mezd,“ vyslovila Dolanská podobný názor jako ředitel žďárské okresní hospodářské komory Vladimír Sommer.