„Absolvovali jsme první z šesti závodů, které budou pokračovat po celé léto. Soutěž bude zakončena na podzim, kdy při zábavním odpoledni vyhlásíme za účasti všech soutěžících celkové vítěze poháru," uvedl hlavní organizátor a zároveň velitel Sboru dobrovolných hasičů Dlouhé Rudolf Janíček.

Tentokrát se do Dlouhého sjelo osmnáct družstev z osmi obcí. Malí „soptíci" byli rozděleni do tří kategorií. „Soutěžilo se v požárním útoku, cílem bylo co nejdříve srazit dva terče proudem vody. Jestliže nejsou sraženy oba terče do limitu 120 sekund, je požární útok posuzován jako nedokončený," popsal základní pravidla Rudolf Janíček.

Čas pro děti

Přestože se mladým hasičům musí jejich starší kolegové věnovat ve svém volném čase bez nároku na odměnu, neberou tuto dobu jako promarněnou.

„Všichni soutěžící, děti i do-rost, jsou členové Sborů dobrovolných hasičů jednotlivých obcí, a to je dobrý základ pro výchovu budoucích dospělých hasičů, kteří jsou často na malých obcích nejaktivnější. To se týká nejen hasičiny, ale i kultury, sportu a společenského dění vůbec. A čas věnovaný dětem je ten nejlépe strávený," tvrdí Rudolf Janíček.

Mnozí mladí hasiči, kteří se utkali o Novoměstský pohár soptíků, byli už „ostřílení bojovníci". Jiní se na startovní čáru s nezbytnou hasičskou helmou na hlavě postavili vůbec poprvé. „Byla jsem trochu nachlazená a taky jsem se bála. První kolo moc dobře nedopadlo, to druhé už ale bylo lepší," zhodnotila devítiletá Katka Stupková z Rokytna svou premiéru na závodech v Dlouhém. Mladí hasiči brali soutěžní klání opravdu vážně. Největší obavy měli z toho, že se jim něco nepovede a oni tak zkazí závod celému týmu. „Já jsem měl strach, že se mi nepodaří v té rychlosti namontovat koš," svěřil se s obavami devítiletý Jakub Svatoň, který rovněž hájil „rokytenské barvy". „Já jsem se zase bála, že špatně spojím hadice. Že se nám rozpojí a my budeme diskvalifikováni. Trénovali jsme to asi tři týdny, ale stejně jsme měli strach, že něco zkazíme," dodala jeho spolusoutěžící, sedmiletá Mirka Stupková.

Jak to dopadlo

Družstvo z Rokytna sice nevystoupilo na stupně vítězů, přesto neskončilo ani poslední. A podle organizátorů celé akce má stále ještě velkou šanci, že si pohár nakonec přece jen odnese. „Děti absolvují celkem šest závodů, započítává se jim nakonec pět nejlepších výsledků. Podle nich pak určujeme celkového vítěze," potvrdil Rudolf Janíček.

„V každém kole je kromě výsledků družstev vyhlašován v každé kategorii i nejrychlejší proudař, to je závodník, který nejrychleji dokáže srazit terč na elektronické časomíře," dodal Janíček.

Už po prvním letošním závodu novoměstských soptíků je ale jasné, že se mladí hasiči opravdu snaží. „Překvapily nás časy, za které dokázali mladí hasiči závod absolvovat. Je vidět, že opravdu trénují a že tomu dávají maximum," pochválil děti Rudolf Janíček. A jak to nakonec dopadlo? V kategorii dorost zvítězily Radňovice před Novou Vsí a Zubřím B. Ze starších byl nejlepší Bohdalec, za ním se umístily Radňovice a Nová Ves. V mladších vede Nová Ves před Radňovicemi a Bohdalcem.