„Stačí v období závodů přijet kolem poledne. Na to, že si najdu hezké místo před bytovkou nebo někde jinde, kde mohu parkovat, nemůže nikdo nic říct. Obyvatel toho domu, který nemá své místo, tam holt nezaparkuje,“ popsala.

Policejní mluvčí i reagovala na ohlasy, které si stěžovaly na parkování v Polní ulici. Sportovní fanoušci totiž zabrali prostor zdejším obyvatelům. „Zjišťovala jsem si to. Z informací městské policie vyplývá, že se nezjistil žádný přestupek. Nezjistilo se, že by někdo parkoval na zeleni, na chodníku nebo autem bránil výjezdu. Pokud by se tak stalo, může se na nás obrátit,“ vysvětlila s tím, že v období šampionátu bude Nové Město auty přeplněné.

Čírtková zároveň dala radu, jak se této komplikaci vyhnout. Doporučila lidem, aby auto nechali ve Žďáře nad Sázavou a využíli linky pravidelných autobusů.

„Ty návštěvníky dovezou přesně tam, kam potřebují. Nemusí se pak stresovat a hledat nějaké prázdné místo. A když se pak vrátí autobusem zpátky do Žďáru, zase tam auto najdou,“ poradila mluvčí.

O usměrňování dopravy se pro pořadatele šampionátu stará také Monika Klimešová. Ta dohlíží na provoz u křižovatky, kde se protínají ulice Lesní, Bělisko, Na Výsluní a Malá.

Neukázněná je zhruba pětina řidičů

Podle Klimešová je neukázněných zhruba dvacet procent řidičů. „Větší část spolupracuje, zastaví, prokáže se a domluvíme se, kam může zajet. Jenže zbytek tu klidnou práci vynahradí problémy,“ podotkla žena.

Někteří řidiči totiž její pokyny ignorují. „Dělají, že nás vůbec neslyší a nevidí. Ještě horší je, když zastaví a pak jsou sprostí. Když někdo projede, nemůžeme je na sílu zastavit. Akorát pak ubírají místa místním nebo těm, kteří mají k parkování oprávnění. Ale to případně řešíme s policisty. Jsou ochotní a na stanovištích se hlídky zastavují pravidelně,“ upozornila Klimešová.

Řídící štáb policie v Novém Města na Moravě.
MS v biatlonu: auto bránilo otevření silnice, opilý fanoušek zlobil v nemocnici

Parkoviště v Novém Městě na Moravě si už chrání také supermarkety. První dny totiž biatlonoví fanoušci nechávali svá auta u obchodů. Na to si však stěžovali zákazníci. Nyní na stání u prodejen dohlíží člověk a kontroluje, aby ostatní nepřekročili časový limit.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Když přitom v neděli odpoledne vrcholil příjezd fanoušků biatlonu do Nového Města na Moravě, na příjezdových cestách byl velmi silný provoz a tvořily se kolony. Parkovací plochy byly téměř zaplněné. Lidé parkovali i na silnici I/19, která byla pro tento účel uzavřena.