Mistrovství světa v biatlonu začne ve středu sedmého února a potrvá do neděle osmnáctého. Za tu dobu do města přijedou sportovci i desetitisíce fanoušků z celého světa. Podle Šmardy je zásadní, aby pro ně byla připravené ubytování, parkování i další zázemí. „Začali jsme na tom pracovat už před dvěma lety. Jinak by se to nedalo stihnout. Hlavní projekty jsme dokončili loni. Teď se zaměřujeme na zbývající organizaci,“ popsal starosta a dodal, jakou zkušenost a ponaučení si odnáší z minulého mistrovství konaného na Vysočině.

Díky vlně mrazů a moderní zasněžovací technice se v uplynulých třech dnech podařilo ve Vysočina Areně doplnit sněhové zásoby a areál zpřístupnit veřejnosti.
Vysočina Arena se znovu otvírá lyžařům: připravena je trať dlouhá dva kilometry

Šmarda považuje předchozí mistrovství, které Nové Město hostilo, za podařené. „K žádným velkým nedostatkům tehdy nedošlo. Takže hlavní je nic nepodcenit, aby to vyšlo i nyní. Je to velká zodpovědnost. Pravidelně komunikujeme s organizátory i se zástupci Kraje, abychom nic nepodcenili. Bude to velký zápřah nejen pro nás, ale i pro Žďár nebo Bystřici. Logistika by měla být už z větší části připravená. Akorát už dolaďujeme detaily,“ řekl Deníku.

Starosta doplnil, že bude potřeba posilnit i všechny služby. „V období těch dvou týdnů čekáme přes třicet tisíc návštěvníků. Jen sportovci a jejich týmy by dokázali zaplnit všechny ubytovací prostory u nás ve městě. Kvůli tomu musíme v té době posílit svoz odpadů i další úklid, aby pořádek vydržel. Čekáme, že to bude velký nápor,“ předeslal s tím, že ve městě bude i více policistů. „Chceme tím předejít výtržnostem a případně je řešit rychleji. Nějaké zásadní problémy nečekáme. Jenže těch lidí se tu bude pohybovat opravdu hodně a nedá se uhlídat všechno,“ vysvětlil Šmarda.

Primář ortopedie Nemocnice Nové Město na Moravě Jaroslav Pilný. Foto: poskytla Nemocnice Nové Město na Moravě
Posila pro MS: primář novoměstské ortopedie bude léčit české biatlonisty

Na mistrovství se intenzivně připravují také ve Vysočina Areně, kde se sportovci utkají o titul. Tam využívají současného mrazivého počasí. Umělým sněhem pokrývají stadion i tratě a zároveň doplňují zásobníky. Šéf zasněžování Tomáš Procházka naposledy uvedl, že v akci je dvanáct děl. „Šest lidí se střídá ve směnách na obsluze děl a techniky. Potom se pustíme do rozhrnování a samotných úprav technikou,“ informoval Procházka. Tratě budou mít šířku sedm až osm metrů. Ve sjezdech se to změní na šest metrů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ledová stěna může být nebezpečná. Vstávám kvůli ní i ve dvě ráno, říká horolezec

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek