Jedním z hotelů, který už ubytování nenabízí, je Panský dům. Ten sídlí přímo v centru Nového Města na Vratislavově náměstí. Tereza Sadecká Deníku řekla, že zájemci stejně do hotelu stále volají. „Je však nepravděpodobné, že by se něco uvolnilo. Ubytovávají se k nám stálí hosté, kteří o svá místa nechtějí přijít. Takže rok dopředu jsme věděli, že na biatlon budeme mít vyprodáno. Zároveň jsme se na to mohli připravit, abychom nic nepodcenili,“ popsala za hotel Sadecká.

Jen pár volných míst zbývá v hotelu Podlesí. Ten leží ve Svratce a je od Nového Města vzdálený patnáct kilometrů. Anna Husáková si myslí, že do pár dní nebude volno ani tam. „V současnosti máme ještě dvou, tří i čtyřlůžkové pokoje. Ale jen na všední dny. Víkendy už jsou vyprodané. Jenže je otázkou času, kdy nebude volné ani toto. Volné pokoje se určitě zaplní,“ předeslala.

Mistrovství světa v biatlonu 2013 v Novém Městě na Moravě.
Mistrovství světa v biatlonu: Bude to zápřah. Dolaďujeme detaily, říká starosta

Husáková dále potvrdila, že v drtivé většině případů místo v hotelu Podlesí hledají cizinci. „Je to až pětadevadesát procent případů. Jsou mezi nimi Finové, Němci nebo Švýcaři. Kvůli mistrovství světa jsme museli prodloužit dobu, kdy se budou moci hosté ubytovat. Čekáme velký nápor,“ přiznala.

Ne všichni lidé však spoléhají na penziony nebo jiná ubytování. Například Klára Tomešová Deníku přiznala, že na pár nocí u ní zůstanou ubytovaní přátelé. „Jsou až z Českých Budějovic a láká je se na sportovní událost podívat. Nebudou muset platit majlant. A navíc jim oplatíme laskavost, když jsme na dovolené přespávali u nich my. Předpokládám, že podobně své známé využije víc lidí,“ zamyslela se biatlonová fanynka.

Ukázka bytů v Bystřici nad Pernštejnem
V Bystřici musí opravit přes tisíc bytů. Městu s tím pomohou i nájemníci

Místo k přespání potřebují i sportovci a jejich týmy. Část z nich k tomu využije ubytovací kapacity přímo u Vysočina Areny. Jiní si za své zázemí zvolili novoměstský hotel Maršovská rychta. Petr Štěpánek uvedl, že se to týká finských sportovců. „Věděli jsme už rok dopředu, že tady budou. Jezdívají k nám i na světový pohár. Bývají tu spokojení, tak nechtěli nic měnit. A zvyklí a zkušení jsme i my, abychom jim dali dobré zázemí, které potřebují,“ přiblížil Štěpánek s tím, že v Maršovské rychtě už volné místa k ubytování nemají.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek