„Povedlo se mi v Maďarsku vyhrát mistrovství světa v mrtvém tahu. Při něm závodník musí zvednout na zemi ležící činku do výše pasu. Já jsem zvedl činku vážící 280 kilogramů,“ popsal sport, ve kterém se mu letos povedlo dokonale vytřít zrak soupeřům, Jiří Balabán.

| Video: Youtube

S pravidelnými tréninky začal už při studiu střední zdravotnické školy. Chtěl být stejně jako jeho otec záchranářem. Pak se mu ale zalíbilo v nemocnici. „Po studiu jsem dostal nabídku zaměstnání na chirurgii. A tato práce mě oslovila natolik, že jsem se rozhodl u ní zůstat. Je to práce velice zajímavá a různorodá,“ vysvětluje Jiří Balabán.

Ve svém zaměstnání využívá i svoje vytrénované svaly. „Pokud máme těžší pacienty, tak se síla využije. Ale musím mít v rukou i cit, ten je pro zdravotní sestry taky velmi důležitý,“ usmívá se osmadvacetiletý mistr světa.

Sport je jeho velkým koníčkem. Ze silového trojboje si vybral mrtvý tah, který mu jde ze všech tří disciplín nejlépe. „Je výhodou být menšího vzrůstu, to pak nemusíte činku tak vysoko zvedat. Mojí specializací je zvedat činku bez pásku, ostatní ho většinou mají. Já jsem se ale naučil cvičit bez něj, nevyhovuje mi. Moje břicho i záda si už na to zvykly,“ říká Jiří Balabán.

Se silovým trojbojem začínal před dvanácti lety. Poprvé zvedl šedesátikilovou činku a postupně přidával další a další kilogramy až na letošní 280kilogramový rekord. Z devětatřiceti závodníků z celého světa se mu to podařilo jako jedinému. Teď ho bude čekat ještě republikové mistrovství. „Mistrovství České republiky bývá až na konci sezóny jako poslední. A po něm nás čeká zimní pauza,“ uzavírá Jiří Balabán.