Soutěž chce ve Žďáře nad Sázavou nový majitel zachovat i přesto, že žďárští radní citelně snížili částku ze sponzoringu města, která je na výdaje spojené se soutěží krásy každoročně poskytována.

Zároveň také zamítli žádost nových majitelů Miss Vysočiny o odpuštění nájmu ve žďárském Domě kultury, kde se finálový večer šestnáctého ročníku soutěže bude 17. dubna odehrávat. „Jiří Končil z pražské společnosti JLK Partners nás žádal o odpuštění nájmu, který by činil 55 tisíc korun. Žádost jsme ale zamítli. Kdybychom mu totiž nájem odpustili, projevilo by se to negativně v hospodaření Domu kultury,“ vysvětlil stanovisko městských radních Jaromír Brychta, starosta Žďáru nad Sázavou. Mimo to potvrdil, že také „běžný“ příspěvek, který město v letošním roce pořadatelům soutěže opět poskytlo, je nižší než obvykle.

Příčinou je současná hospodářská krize a s ní související finanční situace Žďáru, v důsledku čehož byla také snižována většina výdajů ze sponzoringu města. Oproti loňským šedesáti tisícům korun byla tedy na tuto prestižní akci věnována ze žďárské kasy jenom polovina, tedy třicet tisíc korun. „Kvůli zamítnuté žádosti o odpuštění nájmu se vynořily spekulace, že noví majitelé si z těchto důvodů pro pořádání soutěže vyberou jiné město. Já musím tuto informaci dementovat. Pravdou pouze je, že zájem i ze strany jiných měst tady podle slov současného majitele Miss Vysočiny samozřejmě je,“ řekl žďárský starosta Brychta.

Proti informacím týkajícím se přesunu pořádání soutěže krásy do jiného města se ohradil také Luboš Straka. Ředitel tehdejšího Domu dětí a mládeže, dnes Active – střediska volného času, který stojí za vznikem soutěže s tradicí od roku 1995, se i nyní se svými spolupracovníky podílí na pořádání soutěže.

„Miss Vysočiny jsme prodali Jiřímu Končilovi ze společnosti JLK Partners. To je člověk, který s námi už zhruba pět let spolupracuje, stejně jako manažer soutěže Pavel Hájek z pelhřimovské firmy pHmedia. Také celý tým, jenž na soutěži v minulosti pracoval, zůstal zachován. Nevidím proto důvod, proč by se soutěž i nadále neměla konat ve Žďáře,“ prohlásil ředitel Active – střediska volného času Luboš Straka. Zároveň ale připustil, že tato skutečnost není ve smlouvě o prodeji soutěže krásy nijak ošetřena a nový majitel nemá povinnost „žďárskou“ tradici dodržet.

Většina sponzorů Miss Vysočiny 2010 navíc již není ze Žďáru nad Sázavou, nýbrž z Prahy. Z těch žďárských zůstaly zachovány jenom firmy PKS a Auto…