V pondělí se lídři ODS, TOP 09 a VV dohodli na tom, že křeslo předsedy sněmovny připadne občanským demokratům. Šéf ODS Petr Nečas řekl, že do této funkce navrhne Miroslavu Němcovou.

Rozhodnout o tom ale musí dnes poslanecký klub strany.

Sněmovna se na své ustavující schůzi sejde také dnes. Volba vedení dolní komory ale může kvůli lhůtám vyplývajícím z jednacího řádu přijít na řadu až ve čtvrtek. Strany se musí dohodnout mimo jiné na rozdělení sněmovních výborů, počtu jejich členů a pozic předsedů výborů.
Miroslava Němcová se stává jednou z nejvlivnějších političek v zemi.

Klíčem k jejímu úspěchu byl o víkendu kongres ODS. Při něm v tajném hlasování neočekávaně porazila dosavadního místopředsedu a šéfa pražské organizace ODS Davida Vodrážku, který byl označován za favorita tajného hlasování na post prvního místopředsedy strany. Ale zatímco pro Miroslavu Němcovou zvedlo ruku 314 z 599 delegátů, pro Vodrážku pouze 257.

Překvapení s úlevou

„Prolomilo se prokletí našich kongresů – předem dojednané hlasovací bloky. Každý delegát volil sám za sebe a nic si nenechal vnutit zákulisními dohodami,“ popsala pro Žďárský deník své dojmy z hlasování Němcová.

Společně s ní oslavil její vítězství žďárský poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček, který se vyjádřil v tom smyslu, že první místopředsednické křeslo Miroslavy Němcové v občansko–demokratické partaji považuje nejen za její osobní úspěch, ale také za úspěch celého víkendového kongresu strany.

„V úspěch Miroslavy Němcové jsem velmi pevně věřil, i když s tak výrazným rozdílem hlasů jsem rozhodně nepočítal,“ řekl žďárský europoslanec.

„Členové místní organizace ve Žďáře nad Sázavou mohou být hrdí na to, že mají ve svých řadách v politice tak vysoce postaveného člověka. Zdá se, že poctivá práce a trpělivost sklidily své ovoce,“ dodal Strejček.

Žďárské gratulace

Pozadu ve vyslovených gratulacích na adresu političky nezůstal ani starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta. Podle jeho slov je více než dobré, že takovouto dámu v Praze máme.

„Jako bývalá zastupitelka zná perfektně komunální problematiku, takže nebude v této oblasti, jak se říká, rozhodovat od zeleného stolu,“ nechal se slyšet Jaromír Brychta.

„Jsem srostlá s Poslaneckou sněmovnou. Rozumím přesně jejímu chodu, nemusím se nic nového učit. Vím, kde to skřípe a jak to zkusit napravit,“ reagovala na nominaci do předsednického křesla Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Ve sněmovně je od roku 1998, do roku 2002 byla místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS. Od roku 2002 byla místopředsedkyní a od roku 2006 první místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Po rezignaci předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) byla letos v dubnu pověřena vedením dolní komory.

-------------

Profil političky

Miroslava Němcová
– narozena 17. 11. 1952 v Novém Městě na Moravě, trvale žije ve Žďáře nad Sázavou
– v roce 1972 absolvovala Střední zemědělskou a technickou školu v Havlíčkově Brodě
– v letech 1972 – 1992 pracovala jako odborná referentka v Českém statistickém úřadu
– v roce 1992 si ve Žďáře otevřela knihkupectví

Politické a stranické funkce:
– od roku 1992 členka ODS
– v letech 1 994 – 2002 členka zastupitelstva Žďáru nad Sázavou
– od 1 996 členka Oblastní rady ODS ve Žďáře nad Sázavou
– od 1998 místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS a současně stínová ministryně kultury ODS
– od 2002 místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (PSP ČR)
– od 2002 – 2006 místopředsedkyně ODS
– od 2006 1. místopředsedkyně

PSP ČR zdroj: miroslavanemcova.cz