Firma by se mimo jiné mohla částečně podílet na výrobě amerických stíhaček F-35. O pořízení těchto letounů za více než sto miliard korun rozhodla vláda v září. I kvůli tomu Velkou Bíteš v pátek navštívila ministryně.

„Řešili jsme možnosti podpory Izraele. Zároveň se tu vyrábí věci pro Ukrajinu. Války se nás dotýkají. Hledáme možnosti, jak nyní podpořit Izrael “ popsala ministryně s tím, že konkrétní podoba spolupráce ohledně bojových letounů F-35 se ještě bude řešit.

V novém obchodním centru Velké Bíteše bude sedm prodejen.
Ve Velké Bíteši vzniká obchodní centrum. Podívejte se, které obchody tam budou

Bítešská firma se v budoucnu plánuje více soustředit na armádní techniku. Kvůli tomu se musí podle generálního ředitele PBS Milana Macholána více soustředit i na vlastní bezpečnost. „Čelili jsme už kybernetickým útokům. Tyto pokusy sledujeme především v souvislosti s našimi zvýšenými dodávkami pro pomoc na Ukrajinu. S ministryní obrany jsme se proto domlouvali i na nějakém cvičení,“ podotkl.

Černochová dodala, že to bude potřeba i kvůli útoku ve Vrběticích.

Kromě Ukrajiny firma dodává motory do USA i dalších zemí NATO nebo do jihovýchodní Asie. Macholán doplnil, že plánují výrobu zdvojnásobit. „Vnímáme současnou silnou poptávku po bezpečnostních a obranných řešeních. Přizpůsobujeme tomu naši výrobu,“ uvedl.