„Tohoto daru si velmi vážíme, monitory zkvalitní péči o miminka v naší porodnici," informoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Monitor neustále sleduje dýchání a dechové pohyby dítěte. Pokud se jeho dýchání zastaví na dobu delší než dvacet sekund, případně pokud se dechová frekvence sníží pod deset nadechnutí za minutu, přístroj na to upozorní zvukovým a světelným signálem.

Syndrom SIDS

Přístroj Babysense II nemůže předejít nepravidelnému dechu či zástavě, ale účinně a spolehlivě kontroluje dýchání a varuje rodiče v případě ohrožení dítěte syndromem náhlého úmrtí novorozenců (SIDS).

„Na základě zkušeností lékařů na novorozeneckých odděleních, monitory dechu doporučujeme nejen jako preventivní pomůcku před syndromem SIDS, ale i jako pomocníka, který dokáže odhalit jiné problémy, které se u miminek mohou projevit například mělkým dýcháním či apnoickými pauzami," uvedla regionální koordinátorka Nadace Křižovatka Marie Útlá.

V současné době mají na novorozeneckém oddělení celkem tři desítky monitorů dechu několika typů a z různých zdrojů, na dětském oddělení je jich asi desítka. Přístroje mají životnost pouze několik let, a proto je nutné je průběžně obměňovat. Někteří rodiče mají zájem si monitor dechu pro své miminko půjčit i domů.

„Přístroje zapůjčujeme na půl roku za 900 korun," upřesnila vrchní sestra dětského oddělení nemocnice v Novém Městě Soňa Svatoňová.

Nadace Křižovatka, která se jako jediná organizace v ČR zabývá pomocí dětem ohroženým syndromem náhlého úmrtí novorozenců, vnikla v roce 1995. Za dobu svého působení bylo předáno již přibližně 5570 monitorů typu Babysense II do nemocnic v celé republice. Vybavuje a doplňuje jimi dětská a novorozenecká oddělení nemocnic, jednotky intenzivní péče, kojenecké ústavy i dětské domovy.