Leckterá obec s několika stovkami lidí ji ale „strčí do kapsy“.
Například v Ujčově na Bystřicku, který má pouhých pět set obyvatel, dostávají rodiče finanční příspěvek pět tisíc korun. Podmínka – trvalý pobyt „Jedinou podmínkou je, aby nový občánek minimálně pět let pobýval v obci, jinak by museli rodiče poměrnou částku vrátit,“ nechal se slyšet starosta Vladislav Mitáš a dodal:
„Nemyslím si, že je to částka, díky které by se porodnost v obci zvýšila, ale je to alespoň příspěvek na pořízení základního vybavení pro miminka.“
Stejnou částku, tedy pět tisíc korun, dostanou rodiče také ve Věcově, v Bohdalově a ve Zvoli. „U nás je ale příspěvek rozdělen na dvě části. Dva tisíce dostanou rodiče při narození dítěte a tři tisíce při jeho nástupu do prvního ročníku školy. Chceme je tak motivovat, abychom udrželi školu,“ řekl Mojmír Starý, starosta Zvole.
Mají zájem zachovat školy Odstupňovaný příspěvek mají také v Rozsochách. „Při narození prvního dítěte je to finanční dar tisíc korun, u druhého dítěte dva tisíce, u třetího tři tisíce korun. Částka se stupňuje s počtem dětí,“ vysvětlila Ludmila Kašová z obecního úřadu v Rozsochách.
(zvětšíte kliknutím)
Maminky v Dolní Rožínce dostanou dva tisíce, v Dalečíně tisíc korun. Jsou ale i obce, kde z rozpočtu na miminka nepřispívají. „Dáváme pouze dárek a kytičku. Finanční dar tady nebyl zvykem, nebylo to tady zavedeno,“ zdůvodnil Bohumil Cempírek, starosta Polničky.
Bez peněžního daru se musí obejít například také v Nové Vsi nebo ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě, v Bohuňově či v Pavlínově u Velkého Meziříčí. „Dříve jsme novým občánkům jako dárek dávali pojištění, teď je to zlatý přívěsek s jejich znamením. Finanční dar nedáváme,“ zakončil Jiří Jaša, starosta obce.