Podle průzkumu ČTK se některým spolkům podařilo z evropských a českých grantů získat miliony korun, ale zejména ty velké však existují jen formálně. K nejúspěšnějším patří mikroregiony Bystřicko, Novoměstsko, Telčsko, ale také Stražiště či Loucko. Téměř bez činnosti je Jihlavsko a Třebíčsko.

"Jsme jeden z mála mikroregionů, který má profesionální kancelář. Zaměstnankyně tam nejsou jen od toho, aby zpracovávaly grantové žádosti, ale poskytují sdruženým obcím poradenství třeba v oblasti účetnictví, či správních činností," řekl ČTK starosta Telče a předseda mikroregionu Telčsko Roman Fabeš.

Místní radnice podle něj nechce, aby se okolní obce násilně integrovaly pod Telč; mají možnost podílet se na společném rozvoji. Telčsko, jež sdružuje 49 obcí o 15.300 obyvatelích, úspěšně realizovalo 12 projektů.

Na jeho území se třeba podařilo vybudovat zhruba 150 kilometrů cyklotras. V obcích bylo instalováno zhruba 20 orientační tabulí s mapou a popisem místních zajímavostí. Vydány byly propagační materiály. Pro obce byla pořízena katastrální data v digitální podobě. Podařilo se vybudovat a doplnit dětské koutky ve 20 obcích. Ojedinělým byl energetický projekt za 6,5 milionu korun na podporu využívání biomasy.

K úspěšným žadatelům o granty patří také mikrogregion Loucko, jenž sdružuje pouze sedm obcí o 7000 obyvatelích. Podařilo se mu získat evropské peníze na revitalizaci sýpky a hospodářského dvora, společnou mají obce techniku na údržbu zeleně. Dostaly příspěvek na úpravu polních cest, vysadily nové aleje. Pořádají společné společenské akce. Podle předsedy Viktora Wolfla jsou lepší malá sdružení, velká mají problém se vůbec sejít, míní. "Společně třeba můžeme postupovat proti lobbistům větrných elektráren," řekl ČTK.

Stražiště na Pacovsku sdružuje 20 obcí o 8800 obyvatelích. Společně se jim podařilo opravit místní komunikace za 3,7 milionu korun a za 400.000 korun vysázet stovky stromů a keřů podél polních cest.

To Lubor Stránský předseda Mikroregionu Jihlavsko, jenž sdružuje Jihlavu a její satelity s 54.000 obyvatel, si nevzpomněl ani na jediný projekt mikroregionu, neví ani kdy vznikl. Spolek nemá ani vlastní webové stránky. O nic aktivnější není mikroregion Třebíčsko se 42.630 obyvateli.

V kraji Vysočina existuje 42 mikroregionů, v nichž je sdruženo téměř 900 měst a obcí. Vysočina jich má přitom jen 704. Je to tím, že některé obce jsou členy i tří mikroregionů. Sdružení na severu se pak rozkládají na území dvou krajů. Nejmenší mikroregion má tři členy. Největším, co do počtu členů, je Mikroregion Velkomeziříčsko-Bítešsko, který sdružuje 55 měst a obcí.